728 x 90

10 Mayıs Anneler Günü! Anneler günü nasıl ortaya çıktı? Anneler günü neden kutlanır?

10 Mayıs Anneler Günü! Anneler günü nasıl ortaya çıktı? Anneler günü neden kutlanır?

Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanan “Anneler Günü” ilk olarak nasıl ortaya çıktı biliyor muydunuz? İşte hepimizin baş tacı olan annelerin …

Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanan “Anneler Günü” ilk olarak nasıl ortaya çıktı biliyor muydunuz? İşte hepimizin baş tacı olan annelerin, bu özel gününün ortaya çıkışı…

Her sene gelenekselleştirdiğimiz Anneler günü, anneleri özel hissettiren bir gündür. Dünyanın çeşitli yerlerinde kutlanan anneler gününde, anneler hoşnut edilir ve onlara hediyeler alınır. Bu geleneği ilk kez Antik yunanlar, tanrıçanın annesi olarak gördükleri Rhea‘ya düzenledikleri festivalle kutlamaya başladılar. ABD’de Anna Jarvis vefat ettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914’te Kongre’nin onay vermesiyle ABD çapında yayıldı.

ANNELER GÜNÜ İLK NASIL ORTAYA ÇIKTI? ANNELER GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR? ANNELER GÜNÜ İÇİN İLK RESMİ AÇIKLAMA

1907 yılında Ana Jarvis isminde bir kadın, Ulusal bir Anneler Günü için kampanya başlattı. Jarvis ve destekçileri Anneler Gününün kutlanması için dilekçe yazdılar.

Dilekçelere 1911’de olumlu dönüş yapıldı ve her yerde Anneler günü kutlanmaya başladı. Woodrow Wilson, 1914’te resmi olarak Anneler Günü’nü ulusal tatil ilan etti. Böylelikle de Anneler Günü, her yıl mayısın ikinci pazarında kutlanmaya başlandı.

TÜRK ANNELERİN HEDİYELERE BAKIŞ AÇISI…

Yapılan araştırmalardan elde edinilen bulgulara göre Türk anneler, Anneler Günü hediyesi için fiyatın pahalılığına bakmıyor. Annelerin yüzde 60’ı hediye için tek bir çiçekten fazlasının alınmasının gerekli olmadığını dile getiriyor. Çocuklarından elektronik ev eşyası ya da kişisel bakım ürünü almasını bekleyenlerin ise arasında fark yok. Her iki tür annelerin beklentisi yüzde 8.

Araştırmalarda anneler, çocuklara sağladıkları katkı, şefkat ve yaklaşımlara göre 4 şekilde sınıflandırılmış.

Her 100 annenin 27’si yumuşak, 23’ü tatlı-sert, 21’i mükemmelliyetçi,11’i ise tutarlı olarak gözlemleniyor.

ANNELER GÜNÜNE ÖZEL HABERLERİMİZ…

TIKLA OKU: ANNELERİN HAKKI NEDEN ÖDENMEZ? ANNE-BABAYA KARŞI VAZİFELER

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos