728 x 90

Ağız içi yara nedir & neden olur? Doğal yolla ağız içi yaraları geçirme…

Ağız içi yara nedir & neden olur? Doğal yolla ağız içi yaraları geçirme…

En sık rastlanan sağlık sorunlarından biri olan ağız içi yaralar kişilerin neredeyse yaşam kalitesini düşürür. Yeme ve içme zorluğu çıkaran ağız …

En sık rastlanan sağlık sorunlarından biri olan ağız içi yaralar kişilerin neredeyse yaşam kalitesini düşürür. Yeme ve içme zorluğu çıkaran ağız içi yaralarından doğal yollarla kurtulmayı sizler için araştırdık. Çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan ağzı içi yaranın uzun sürmesi tehlikelidir. Peki Ağız içi yara nedir & neden olur?

Ağız boşluğunda ve diş etlerinde meydana gelen ucu açık iltihaplı yaralara; pamukçuk ya da ağız ülseri denir. Ağız yaraları C vitamini eksikliğinden dolayı görülmektedir. Ağızda çıkan yaralar kişilerin; yemek yeme, sıcak içecek tüketme ve dişleri fırçalama gibi aktivitelerine engel olur. Yaşam kaliteyi olumsuz etkileyen ağız içi yaralar hastalık olduğu kadar ciddi hastalıklarında habercisi olabilir. Toplumun yüzde 25’inde görülen ağız içi yaralar, kimisinde bir süre sonra geçse bile kimisinde ise uzun bir geçmez. Ağız içi yara her ne kadar ciddi bir hastalık gibi görülmezse de zamanında tedavi edilmediğinde bazı sağlık sorunlarına neden olur. 

AĞIZ İÇİ YARA NEDEN OLUR?

Düşük bağışıklık sistemi,

Hormonal bozukluk,

Mide asidinin bazı nedenlere bağı ağza kadar gelmesi,

Gıdalara olan alerjik zayıflık

Bilinçsiz diş fırçalama sonucu yaşanan tahribat,

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar,

Ağız içi yaraları genellikle gizli ateşlenme sonrası,

Stres, depresyon ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklarda, 

Adet dönemi, ergenlik geçişleri, gebelik ve menopoz gibi hormon değişikliklerinin olduğu zamanlarda,

C ve D vitaminleri eksikliğinde,

Asidik meyve ve baharatların aşırı tüketilmesi sonrası,

Yetersiz temizlik, 

Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı ortaya çıkar.

AĞIZ İÇİ YARANIN ÜÇ ÇEŞİDİ VARDIR;

Herpetifrom ülserasyon, halk arasında uçuk olarak adlandırılan bu yara herpes virüsünden dolayı ortaya çıkar. Bu yaralar bulaşıcı değildir. Fakat çok sık tekrar eder.

Küçük ülserler, bu yaralar gizli ateşlenme sonrası ortaya çıkar ve zamanla kendiliğinden geçer. Lakin yaraların miktop kapmaması için doktora başvurmak gerekir. Aksi halde iyileşme süresi uzar.

Büyük ülserler, bazen bir kaç tane yara bir araya gelerek oluşan bu ülserler, kişinin günlerce ağrı çekmesine neden olurlar.

AĞIZ İÇİ YARALAR DOĞAL YOLLA NASIL GEÇER?

Uzmanlar ağız içi yaralarına genellikle antibyotik özellikli gargaralar verirler. Ancak evde yapabileceğiniz yöntemlerle de bu yaralardan kurtulabilirsiniz.

Tuzlu su gargarası, ağız içi yaralarında etkili yöntemlerden biri olarak bilinir. Bir çay bardağı suyun içine üç çay kaşığı tuz atılarak hazırlanan karşımı günde 3 defa uygulanması gerekir.

Misvak, diş ve diş etlerini temizlemede doğal yöntemlerden biridir. Diş etlerinde oluşan yaralara misvak iyi gelir. 

Bir kaşık sumağı bir ılık bardağı suya ekleyip karıştırınız. Bu karışımla 2 dakika bir ağzınızı çalkalayınız. Sumak hem oluşan yaralardaki enfeksiyonu azaltırken hem de ağız içindeki virüsleri temizler. Diş sağlığında etkili olan doğal yollardan biridir. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos