728 x 90

Altın Fiyatlarında Son Durum

Altın Fiyatlarında Son Durum

Hafta sonuna girilen ilk gün olan cumartesi gününde gözler altın fiyatlarında. 16 Temmuz Cumartesi itibariyle yatırımcıların ve ekonomiyle ilgilenenlerin altın fiyatları konusundaki araştırmaları devam ediyor. Son zamanlarda aşağı yönlü bir grafik çizmeye başlayan altın fiyatları, yatırımını bu yönde gerçekleştirenler tarafından mercek altına alınmış bulunuyor. Ekonomi dünyasında en çok merak edilen konular arasında bulunan altın fiyatları,

Hafta sonuna girilen ilk gün olan cumartesi gününde gözler altın fiyatlarında. 16 Temmuz Cumartesi itibariyle yatırımcıların ve ekonomiyle ilgilenenlerin altın fiyatları konusundaki araştırmaları devam ediyor.

Son zamanlarda aşağı yönlü bir grafik çizmeye başlayan altın fiyatları, yatırımını bu yönde gerçekleştirenler tarafından mercek altına alınmış bulunuyor. Ekonomi dünyasında en çok merak edilen konular arasında bulunan altın fiyatları, Kasım 1981 ABD enflasyon değerlerinin en yüksek seviyesine ulaşmış bulunuyor. Altının hızlı bir ivme ile yukarı yönde artış göstermesinde etkili olan açıklanan faiz rakamları ve döviz kuru büyük bir rol sahibi.

Yatırım için güvenli bir liman olarak görülün altın son dönem ekonomik gelişmeler ile zirve artışlara ev sahipliği yaptı.

16 Temmuz itibariyle gram altın; 978, 95 tl 982, 97 tl olarak görülüyor.
Spot altında fiyat; 955, 07 tl ve 955, 87 tl işlem görüyor.
Altında ons fiyatına bakacak olursak; 1. 707, 76 ile 1.708, 57 tl aralığında rakamlar ile işlem yapıldığı biliniyor.

Yatırımcıların en çok kullandığı altın türü olarak bilinen çeyrek altın ise; 1.528,12 tl ile 1.562, 85 tl aralığında alım-satım işlemlerinde el değiştiriyor. Saklaması ve bozdurması kolaylık sağladığı için özellikle küçük yatırımcının en çok satın aldığı altın türü olan çeyrek altın yatırımcılar tarafından mercek altına alınmış bulunuyor.

Cumhuriyet altınında değerler; 6.112,46 ile 6.232,29 arasında yer alıyor. Yatırımlarını altın üzerinden gerçekleştiren çok sayıda kişinin altın piyasasını yakından takip ettiği biliniyor. Ekonomik şartlar göz önüne alınarak son zamanlarda hızlı yükselişler gerçekleştiren altının bundan sonraki yapacağı hamleler de merak edilenler arasında yer alıyor.

Bilezik ve takılarda en çok kullanılan 22 ayar altın ise; 888, 84 tl ile 918, 32 tl arasında işlem görüyor. Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ve düğün ve davet organizasyonlarının artması ile 22 ayar altına artan ilgi bu grup altının fiyatının çok daha merak konusu olmasında büyük bir etki oluşturuyor.

Ziynet eşyası olarak kullanılan pek çok mücevherde de kullanılan altın son yılların en yüksek seviyesinde bulunuyor. Takı fiyatlarındaki gözle görülür artış takı alacaklar için büyük bir endişe sebebi olarak görülebiliyor. Ekonominin sabit bir raya oturması ile ortalama bir seyre sahip olacağı düşünülen altın fiyatları şimdilik kaygan bir zeminde yatırımcılarına hizmet ediyor.

Altın Fiyatları Mercek Altında

Küresel çapta yaşanılan enflasyon pek çok yatırım aracının hızlı bir yükseliş gerçekleştirmesine neden olmakta ve yaşanılan savaş yatırımcıların öngörülü davranmasına müsaade etmemektedir. Merkez bankalarının hızla yükselmekte olan enflasyona karşı faiz silahını kuşanması, ekonomistler tarafından da gelecek günlerin ekonomik süreçlerini yorumlarken net bir cevap bulamamalarına neden oluyor.

Son günlerde hızlı yükselişine devam eden gram altın geçtiğimiz 2,5 ayın en yüksek seviyelerine ulaşmış bulunuyor. Kaygan bir ekonomik zeminde olan dünya ekonomisi gün be gün yeni gelişmeler ile ilerlemesine devam ediyor. Yaşanılan pandemi ve savaşlar neticesinde ortaya çıkan ekonomik dar boğaz tüm dünyayı olumsuz etkilemeye devam ederken, bu durumdan altın piyasası da üstüne düşeni alıyor. Son zamanlarda yaşanılan artışlar büyük miktarlarda altın yatırımına sahip kişileri sevindirse de altında ki hızlı yükseliş pek çok ürünün alış fiyatını da yakından etkilediği için geniş çapta bir zam yaşanmasına neden oluyor.

Henüz yerine oturamayan kaygan piyasalar nedeniyle ekonomistlerin ve yatırım uzmanlarının da net bir cevap veremediği altındaki artış durumu yatırım piyasası tarafından yakinen takip altına alınmış bulunuyor.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos