728 x 90

Anensefali nedir? Bebek ve çocuklarda Anensefali belirtileri neler? Anensefali nedenleri…

Anensefali nedir? Bebek ve çocuklarda Anensefali belirtileri neler? Anensefali nedenleri…

Ülkemizde her 1000 doğumdan 1’inde görülen Anensefali hastalığıyla beraber bebeklerde çok ciddi doğumsal anomaliler gelişebilmektedir. Beynin …

Ülkemizde her 1000 doğumdan 1’inde görülen Anensefali hastalığıyla beraber bebeklerde çok ciddi doğumsal anomaliler gelişebilmektedir. Beynin gelişmemesi sonucu ortaya çıkan Anensefali nedir? Bebeklerde ve çocuklarda Anensefali nasıl ortaya çıkar? Anensefali belirtileri neler? Anensefali neden olur? Anensefali ile doğan bebekler yaşar mı?

Hamilelik döneminde anne adaylarının karnındaki bebeklerinin beyin ve kafatası bölümlerinde oluşan birtakım hasarlar nedeniyle ortaya çıkan anensefali, tıp literatüründe doğumsal bir bozukluk olarak nitelendirilmektedir. Anensefali teşhisi koyulmuş bir bebeğin fiziksel görünümünde meydana gelen değişiklikler diğer sağlıklı bebeklere göre oldukça ayırt edici özelliktedir. Anensefali teşhisi ile doğan bebekler, kafalarının bir kısmı açık olarak ya da beyin gelişimi tamamlanmadan dünyaya gelirler. Ender olarak görülebilen bu ciddi sorun anne-baba adayının ilişki sonrasındaki döllenmeden 23-26. günler diliminde başa yakın olan bölümde nöral tüpün kapanmasındaki bozukluk ile beraber meydana gelir. Beyin, kafatası ve kafatası derisinin çoğunluğunun mevcut olmaması yani yokluğu söz konusu olan Anensefali ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktaları sizler için aktarmaya çalıştık. Anensefali hastalığıyla ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde…

ANENSEFALİ NEDİR? ANENSEFALİ HASTALIĞI NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Bebeğin beyin ve kafatasının bir bölümü yahut tamamının gelişmemesi sonucunda ortaya çıkan ciddi bir doğum anomalisi olan anensefali ne yazık ki bebeklerde ölüme kadar gidebilen çok ciddi bir sorundur. Hamilelik döneminde iken anne karnında ya da doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde yaşamını yitirme durumları olan bu bebeklerde hastalığın tanısı hamileliğin 1. trimesterını atlattıktan sonra yani ilk üç aydan sonra ortaya çıkar.

ANENSEFALİ BELİRTİLERİ NELERDİR? ANENSEFALİ HASTALIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Anensefali tanısı koyulmuş bebeklerin dış görünümlerinde gözleri tamamen dışa çıkık olduğundan ‘kurbağa çocuk’ ifadesi geçmektedir. Anensefalinin görülmemesi için hamilelikten en az 1 ay öncesinde Folik asit takviyesine başlamak gerekir. Bebeklerde anensefali hastalığını ele veren başlıca belirtiler şunlardır:

Kafatasının birazının  ya da tümünün olmaması,

Körlük ve sağırlık gibi durumlar,

Yüz şeklinde birtakım anormallikler,

Kalp sıkıntıları anensefali hastalığının yaygın belirtisidir.

ANENSEFALİ İÇİN HANGİ ÖNLEMLER ALINABİLİR?

Nedeni tam olarak kesinleşmese de uzmanlar bu rahatsızlığın genlerden ya da ağır çevresel etkenlerden dolayı görüldüğünü öne sürmektedir. Eğer çiftler çocuk sahibi olmayı düşünüyorlarsa, hamilelik döneminde kadınlar her gün 400 mcg kadar folik asit bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir.

ANENSEFALİ NE ZAMAN TESPİT EDİLEBİLİR?

Anensefali rahatsızlığı, hamilelik döneminin özellikle de 3 ve 4. aylarında kolaylıkla teşhis edilebilir. Kimi zaman doğum sırasında da öğrenilebilmektedir.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos