728 x 90

Antep fıstığının yararları nelerdir? Sistemli 10 tane Antep fıstığı yerseniz ne olur?

Antep fıstığının yararları nelerdir? Sistemli 10 tane Antep fıstığı yerseniz ne olur?

Kuruyemiş olarak tüketilen Antep fıstığının insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor musunuz? İçindeki yağ oranı oldukça düşük olan …

Kuruyemiş olarak tüketilen Antep fıstığının insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor musunuz? İçindeki yağ oranı oldukça düşük olan Antep fıstığı B6 vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu sayede vücut organlarının işlevselliğini artırmaya yardımcı olur. Peki Antep fıstığının faydaları nelerdir? Düzenli 10 tane Antep fıstığı yerseniz ne olur? Sizler için bu soruların yanıtlarını araştırdık.

Sakız ağaç ailesine bağlı ağaç türünde yetişen kabuklu meyveye fıstık denir. Ülkemizde  ilk kez üretim merkezi olarak Gaziantep’te kurulduğundan Antep fıstığı olarak geçmiştir. Ancak üretim olarak yüzde 40 Şanlıurfa’dır. Ağaçta yetişen bu meyve iç kabuğu yağlı dış kabuğu ise serttir. Ana vatanı Türkiye, İran ve Türkmenistan olan Antep fıstığı yaygın olarak tatlıcılık ve ilaç yapımında kullanılır. Sıcak havaları çok seven fıstık ağacının dört çeşidi vardır. Diyabetten kansızlığa kadar birçok hastalığa iyi gelen Antep fıstığı, aynı zamanda kilo vermede de yardımcı olan kabuklu bir meyvedir. Uzmanlar, özellikle kanser riski taşıyan hastaların tüketmeleri gerektiği vurguluyor. Her gün 10 tane tüketilen Antep fıstığı vücudun yağ ihtiyacını karşılar. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan B1, fosfor, vitamin ve protein eksikliği içinde günde 100 gram tüketilmesinde fayda var. Kabuklarıyla beraber tuz da yüksek ateşte kavrulan Antep fıstığı kuruyemiş olarak da tüketilir.

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Damarları genişleterek kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlarken, kolesterol seviyesini düşürür ve kalp sağlığını korur. İçerdiği faydalı yağ sayesinde vücudun kilo almasını önler beraberinde ise enerji oranını artırır. 

Kandaki şeker miktarını dengeler. Uzmanlar şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. İnsülin direncini düşüren Antep fıstığı beraberinde basıncı da düşürerek inme, felç ve yüksek tansiyon risklerini de azaltır.

Posa açısından pirinç, buğday ve patates gibi besinlerden daha zengindir. Posası kaynatıldığında çıkan karşım kuru cilde iyi gelir. Cildin yüzeysel yapısını yeniler. E vitamini desteği sağlayarak yaşlanma belirtilerini düşürür. 

Yüksek enerjisi sayesinde beyin sağlığına da iyi gelir. B6 vitamini sinir sistemindeki hücreleri yeniler. Bu sayede beyinin hafıza bölümü güçlenir. Ayrıca B6 vitamin sadece beyne değil aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

Kabuğundaki lif sayesinde mide zarını korur ve midede oluşan asit oranını dengeler. Bağırsaklardaki florasayı koruyarak sindirimi rahatlatır. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi sağlık sorunlarının riskini azaltır. 

İçerdiği E, C ve B vitaminleri böbrek ve meshane bölgesinde oluşan kumların daha rahat dökülmesini sağlar. 

Antep fıstığı kaynatılıp suyu içildiğinde ise sürekli öksürüğü keser. Aynı zamanda akciğerde; sigara ve kafein oranı yüksek olan içeceklerden kaynaklanan iltihaplanmayı hafifletir.

İnsan vücudunun ihtiyacı olan fosforun yüzde 60’ını rahatlıkla karşılar. Günlük bir fincan bile tüketildiğinde fosfor seviyesini artırır.

İleri yaşlarda artan göz hastalıklarını engellemede bile etkisi vardır. Lutein ve zeaksantin maddeleri sayesinde göz içindeki sıvı oranını artırarak katarak oluşumunu önlerken görme oranını çoğaltır. 

ANTEP FISTIĞININ ZARARLARI NELERDİR?

Çok fazla tüketildiğinde kilo almaya neden olur. Yağ oranı yüksek olduğundan karaciğer yağlanmasını artırarak cilt yüzeyinde sivilce oluşur. Aynı zamanda kolesterol seviyesinin yükselmesini sağlar. Ayrıca içerdiği protein bağışıklık sistemindeki maddelere karşı savaş açarak alerjik reaksiyona sebep olabilir. 

admin
ADMiNiSTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos