728 x 90

Barbunya balığı nedir? Barbunya balığının yararları…

Barbunya balığı nedir? Barbunya balığının yararları…

Halk arasında Barbun olarak bilinen Barbunya balığının insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Rengi ile barbunya bakliyatının rengi …

Halk arasında Barbun olarak bilinen Barbunya balığının insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Rengi ile barbunya bakliyatının rengi neredeyse aynı olan bu balık çeşidi özellikle yaz aylarında tüketilmesi tercih edilir. Genellikle tekir balığı ile karıştırılan barbunya balığı yağ oranı ve içerdiği vitamin mineraller sayesinde herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Peki barbunya balığı nedir?

Rengi ve yapısıyla dikkatleri üzerine çeken barbunya balığı, orta boydadır. Mullidae ailesine ait olan bu balık türü barbunya olarak geçmesinin nedeni bakliyat çeşitlerinden biri olan barbunyaya benzediğindendir. Yanlardan basık pembe, turuncu ve beyaz renklere sahiptir. Görünüm olarak Tekir balığıyla karıştırılır ancak aralarında çok belirgin farklar bulunmaktadır. Yağ oranı az olan bu balık çeşidi yaz aylarında omega-3 alımı bakımından faydalıdır. Dört farklı çeşidi olan barbunya balığı; magnezyum, demir, potasyum ve çinko bakımından zengindir. Uzmanlar yaz aylarında da gerekli vitamin ve mineralin alınması için barbunya balığını önerir. Kepez barbunyası, çalı barbunyası ve sultan barbunyası gibi isimlere de sahiptir. Bunun nedeni de her yörede kendine özgü bir isim almıştır. Ilık ve çamurlu denizlerde 300 metreye kadar olan derinliklerde görülür. 40 cm uzunluğunda olan balığın rengi turuncu ve kırmızı olmasına rağmen süzgeçleri sarıdır. Denizin dibinde 24 derece sıcaklıkta üreme gerçekleştirir. Sürüngenlerle yaşamını sürdüren barbunya balığı aynı zamanda denizdeki vahşi türler içinde vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Ege ve Akdeniz sahillerinde bulunan bu balık türü bu yüzden bu yörelerin vazgeçilmez yemekleri arasında yer alır. Temmuz ayından başlayıp Ekim aylarına kadar tüketilebilir. Kızartması, ızgarası ve en meşhuru ise Kağıt kebabı olarak tüketilenidir. 

BARBUNYA BALIĞININ FAYDALARI

A vitamini bakımından zengin olan barbunya balığının göz sağlığına olumlu etkisi vardır. Yapılan araştırmalarda barbunya balığı yiyen bir kişinin göz probleminin azaldığı tespit edilmiştir. Bunun aynı sıra da ileri yaşlarda görülme ihtimali olan sağlık sorunlarının yaşanmasını da engeller.

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden özellikle hücreleri güçlendiren potasyum bakımından zengindir. Tüm sistemlerdeki organların işleyişini güçlendiren barbunya balığı, sinir sistemini yenileyerek psikolojik rahatsızlıkların riskini azaltır. 

Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olduğundan beyin sağlığına da katkısı vardır. Özellikle konsantreyi artırarak hafızanın ya da belleğin unutkanlık gibi hastalıklar yaşamasını önler. 

Bir başka yapılan araştırmada selenyum maddesi bakımından zengin olan barbunya balığı, kanser hastalıklarının yaşanmasına zemin hazırlayan süreçleri engellediği tespit edilmiştir. 

Vücudumuzda diğer besinler nedeniyle biriken zehir ya da toksinlere adeta detoks etkisi sağlayarak atılmalarına neden olur. Bazı uzmanlar özellikle sigaranın neden olduğu hasarı azaltmada faydalı olabileceğini düşünüyor.

Hamile kadınlar tüketilmesi tavsiye edilen barbunya balığı bebeğin beyin eve retinasının gelişimine olumlu katkı sağlar. Bu da bebeklikten itibaren zeki bir çocuk gelişimini destekler. 

– Diyet yapmak ama aynı zamanda enerjinin yüksek olmasını isteyen kişilerinde rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos