728 x 90

Başarılı Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı web sitesi oluşturmak için birçok konuyu göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Başarılı bir web sitesi olmak demek, milyonlarca internet sitesi arasından öne çıkabilmiş, kendine ziyaretçileri çekerek kendi trafiğini oluşturabilmiş demektir. Böyle bir web sitesi oluşturabilmek için, işin başından itibaren doğru adımlar atmak gerekmektedir. İlk etaptaki adımları şöyle sıralamak mümkündür: Açılacak sitenin amacı ve hedefi belirlenmeli,

Başarılı web sitesi oluşturmak için birçok konuyu göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Başarılı bir web sitesi olmak demek, milyonlarca internet sitesi arasından öne çıkabilmiş, kendine ziyaretçileri çekerek kendi trafiğini oluşturabilmiş demektir. Böyle bir web sitesi oluşturabilmek için, işin başından itibaren doğru adımlar atmak gerekmektedir. İlk etaptaki adımları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Açılacak sitenin amacı ve hedefi belirlenmeli, ilk taslak oluşturulmalıdır.
 • Site için ilgi çekici ve akılda kalıcı bir isim bulunmalıdır.
 • Siteye girilmesi planlanan içerikler için araştırma yapılmalı, cazip ve yaratıcı içerikler düşünülmelidir.

Teknik Anlamda Yapılacaklar

Başarılı bir web sitesi için, sitenin teknik anlamda yeterli olması gerekmektedir. Başarılı bir site için gereken teknik özellikler şu şekildedir:

 1. İyi bir hosting edinmek: Hosting, web sitesinin bulunduğu alan olarak tanımlanabilir. Sitedeki bütün verilerin depolanmasını ve görüntülemesini sağlamaktadır. Sağlayıcınız ne kadar iyi olursa o kadar verim alabilirsiniz.
 2. Başarılı bir domain sahibi olmak: Alan adı ya da web sitesi adresi olarak adlandırabileceğimiz domain, akılda kalıcı ve ilgi çekici olmalıdır. Aynı zamanda site içeriğinizi yansıtması da gerekmektedir.
 3. Arama motorlarında öne çıkmak: Web sitesinin hızı ve kaliteli içerik bu faktörü oldukça etkilemektedir.
 4. Şık ve kullanışlı bir tasarım: Tasarım, web sitesinin öne çıkmasında en önemli farktörlerden biridir. Siteye giren ziyaretçiler için ilk dikkat çeken şey sitenin tasarımı olacaktır. Web tasarımını, kişiler dilerse kendileri yapabileceği gibi, profesyonellerden destek alarak da yapabilirler.

İyi Bir Tasarım İçin Dikkat Edilecekler

İyi Bir Tasarım İçin Dikkat Edilecekler

Başarılı bir web sitesi için iyi bir web tasarımı olmazsa olmazlardandır. İnternet ortamında kendisine yer adinmek isteyen bir web sitesi, tasarımıyla ön plana çıkmaktadır. Tasarım yaparken dikkat edilecek bazı noktalara bakmak gerekmektedir.

 • Tasarım işini kendiniz yapacaksanız, başlangıç seviyesinden bir tık öteye giderek, bu konuda kendinizi geliştirmeniz önemlidir. Eğer yeterince teknik bilgiye ve deneyime sahip değilseniz, profesyonellerle çalışmayı deneyebilirsiniz
 • Sade ve şık bir tasarım ilk bakışta, ziyaretçileri kendine çekmeyi başarabilir. Site içeriğinin ve seçilen temanın birbirleriyle görsel olarak da uyumlu bir şekilde girilmesi, estetik açısından önem taşımaktadır. Bununla birlikte karmaşadan uzak, anlaşılır ve sade bir tasarım ziyaretçileri etkileyecektir.
 • Yenilikçi ve orijinal olmak da tasarım konusunda gerekli olan özelliklerdendir. Başka web sitelerle benzer görünüme sahip olmak, eskilerde kalmak, web sitenizin ön plana çıkmasına engel olacaktır.
 • Kullanışlı bir navigasyona sahip olmakta oldukça önemlidir. Web siteniz içerisinde dolaşan ziyaretçilerin, aradıklarını kolayca bulup ulaşabilmeleri, sitenize artı punlar getirdiğini unutmamak gerekmektedir.
 • Anasayfa, Hakkımda, İletişim ve diğer site başlıklarının düzgün olması da bir başka önemli durumdur. Web sitenizi en iyi şekilde ifade edebilmek için başlıklandırmaları iyi bir şekilde yapmanız, altlarını verimli bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Web siteniz sadece bilgisayar için değil, telefon, tablet gibi diğer cihazlarla da uyumlu olarak çalışabilecek bir alt yapıya sahip olmalıdır. Böylelikle daha fazla ziyaretçiye ulaşma şansınız artacaktır.

Nasıl İçerik Üretmeliyim?

Nasıl İçerik Üretmeliyim?

Tasarım kadar önemli olan bir diğer konu içerik üretimidir. Çünkü web sitesi dediğimiz şey aslında bizim girdiğimiz içeriklerin tümüdür. İçerik üretirken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktaları şöyle özetleyebiliriz:

 1. Girilen metin içeriklerinde sade ve anlaşılır bir dil kullanmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte metin yazılırken seçilen yazı stili, puntolar, yazıyı paragraflara bölme gibi biçimsel özelliklere de dikkat etmek gerekmektedir.
 2. Hedef kitlenize göre içerikler üretmeye çalışın. Girdiğiniz içerikler kazandığınız takipçilerin sürekliliğini sağlayabilmelidir.
 3. Anahtar kelimeler seçerek içerik hazırlayın. Kullandığınız anahtar kelimeleri aratan kişiler sitenize yönlendirilecektir. Böylelikle daha fazla kişiye ulaşma şansı yakalayacaksınız.
 4. İlgi çekici içerikler üretmek sizi diğer sitelerden ayıracak en önemli faktörlerden biridir. Ürettiğiniz içerikler orijinal olmalı, insanların ilgisini çekmelidir.
 5. Etkili ve çekici başlıklar kullanmak yine sizi ön plana taşıyacak bir başka etmendir.
 6. Web sitenizi daima güncel tutmanız gerekmektedir. Bu nedenle düzenli olarak içerik girişi yapmanız lazımdır.
admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos