728 x 90

Bebeklerde en sık görülen kusma nedenleri! Bebeklerde kusmaya ne uygun gelir?

Bebeklerde en sık görülen kusma nedenleri! Bebeklerde kusmaya ne uygun gelir?

Bebeğiniz her emdiğinde ya da yemek yediğinde kusuyorsa ve sizde bu durum karşısında evham yaparak ne yapacağınız bilmiyorsanız işinize …

Bebeğiniz her emdiğinde ya da yemek yediğinde kusuyorsa ve sizde bu durum karşısında evham yaparak ne yapacağınız bilmiyorsanız işinize yarayacak bilgileri mutlaka okumalısınız. Bebeklerde sık kusma nedenleri arasında olan yanlış emzirme tekniği ile tüm beslenmeyi boşa çıkarmış olabilirsiniz. Peki bebekler neden kusar? Bebeklerde fışkırarak kusma neyin işareti? Bebeklerde kusmaya iyi gelen yöntemler…

Annelerin bebeklerinin ilk aylarında beslenmeleriyle ilgili en çok yaşadığı sorunlardan birisi de emzirdikten sonra kesik kesik peynir gibi ya da ağız dolusu kusmalardır. Kimi bebekler kusmaya daha yatkın iken kimileri ayda en az bir kere kusma gerçekleştirebilir. Bebeklerin gelişim dönemine göre ilerleyip kilo almaları ile beraber bu sorun epey ölçüde azalır. Dolayısıyla bebeklerde kusmanın en sık yaşandığı evreyi ‘Yeni doğan dönemi’ olarak nitelendirebiliriz. 8 aylık olduklarında yavaş yavaş kendiliğinden kaybolacak olan kusma durumunun görülmesindeki asıl etkenler şunlardır: bebeğin annenin amniyon sıvısını fazla yutması, süt alerjisi gibi gastro-intestinal allerjilerdir. Yanlış emzirme teknikleri uygulandığı zaman bebek annesinin memesini emerken hava yutabilir, aşırı hızlı ya da aşırı yavaş sütü alan bebeklerde beslenme sonrası gaz çıkarılmazsa kusmalar görülebilir. Yeni doğan dönemindeki bebeğin beslenme tekniğindeki sıkıntılar halledildiği zaman bebeklerde görülen bu kusmalarda bitecektir. Peki bebekteki kusmalar herhangi bir sağlık sorununun işareti olabilir mi? Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir?

BEBEKLER NEDEN KUSAR? YENİ DOĞAN BEBEKLERDE KUSMA

Bebeklerde kusmanın birçok farklı sebebi olsa da doğumdan hemen sonra görülen kusmalar da herhangi bir anormallik yoktur. Altıncı ayını doldurmadan sürekli kusan bebeklerde bu durumun nedeni, yanlış şekilde beslenme ya da reflü olabilir. 6-12 aylık süreçte görülen kusmaların nedeni ise çoğunlukla ek gıdaya geçildiği için gözlemlenir.

Bebeğin yemeği mideye almaması ya da onu direkt olarak reddetmesi sonucu kusmalar görülebilir. Kusma şekillerinde ise öğürme ya da fışkırma gözlemleniyorsa doktorlar bu durumun bir rahatsızlığın semptomu olabileceğini vurgulayarak uzman bir hekime götürülmesini tavsiye ediyor. Genel olarak maddeler halinde ifade edecek olursak bebeklerde kusma sebepleri şöyledir:

Bebeklerin doğumundan itibaren ki ilk iki gün kusma görülmesi normaldir. Anne rahminde yer alan bebek kordon ile beslenmesini sağlarken doğum sırasında bu kordon kesilir ve bebekte annesinden aldığı besinleri kusarak atar.

Emzirme sırasında bebeğin fazla aldığı anne sütüne karşılık bebekler bu durumu kusarak telafi edebilir. Bu durumda emziren çiçeği burnunda anneler rutin bir beslenme düzeni ve süresi oturttuktan sonra kusmalar giderek azalacaktır. Bebeğin doymadığını sanan anne emzirmeye yüklenirse, fazla süt verilmesi sonucunda kusmalarla sık karşılaşabilir.

BEBEKLERDE ÜŞÜTMEYE BAĞLI KUSMA NEDEN GÖRÜLÜR? BEBEKLER EN ÇOK NE ZAMAN KUSAR?

Mevsimlerden en çok kış aylarında görülen bebeklerde kusma durumu için 2 temel etkenden bahsedilebilir: Bebekleri üşümesin diye ortamı gereğinden fazla sıcak hale getiren anneler, istemeden bebeklerinde olumsuz duruma yol açar. Kusma da bu durumun bir sonucudur. İkinci etken ise bebeklerin midelerini üşütmeleridir. Dikkatsizlik sonucu bebekler midelerini üşütürler ve kusma eyleminde aktif rol oynarlar.

BEBEKLERDE FIŞKIRARAK KUSMA NEDEN OLUR?

Zorlanarak kusma durumu bebeklerde mide darlığının işareti olabilir. syrekte olsa görülebilen bu sorunda bebeğin fışkırarak kusması sindirim sistemi ile bağlantılı olan bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Zorla kusma belirtileri, mide bulantıları ve bebeklerin öğürerek fışkırması ile kusması halinde doktora başvurmalısınız.

BEBEKLERDE KUSMAYA NE İYİ GELİR? KUSAN BEBEĞE NE YAPILMALI? BEBEKLERDE KUSMAYA DOĞAL ÇÖZÜMLER

– Anne sütü alan ya da ek gıdaya geçen bebeklerin yemek yerken hareketleri iyi gözlemleyin. Bebeğiniz yemek yemek istemiyorsa zorlamayın. 

– Tek bir öğünde aşırı miktarda yiyecek vermemeye özen gösterin.

– Öğün aralarını uzun tutmak bebeklerde kusmaya neden olabileceğinden dolayı sık aralıklı beslenmeye gayret edin. 

– Yemek sonrasında bebeğinizi çok fazla hareket ettirmeyin, aksi halde kusması kaçınılmaz olacaktır.

– Bebeğin karnı doyurulduktan sonra gaz çıkarmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

– Biberon deliğinin küçük olması kumayı tetikleyebilir. 

– Eğer hala bebek sık sık kusuyorsa, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

KUSAN BEBEĞE NE YEDİRİLMELİ? BEBEKTE MİDE BULANTISI YAPMAYAN BESİNLER NELER? KUSAN BEBEKLERDE BESLENME

-Ek gıda dönemine geçip de kusan bebeğe 8 saat katı gıda verilmemelidir.

-Az fakat sık sık sıvı besin takviyesi yapılabilir.

-Yoğurt, muz, pirinç, elma, şeftali, patates ve tost gibi besinler bebeklerde mide bulantısı yapmaz. İlk 30 dakikadan sonra parça ile deneyerek verin. Kusma görülmezse yiyeceklerin hepsini verebilirsiniz.

-12 aya kadar/ 1 yaşına gelene kadar büyük bebeklerde kusma görülürse su vermeyiniz. 

-Emzirme dönemindeki bebeklerde kusma bir defadan çok ise 5-10 dakika arasında ancak 2 saatte bir olacak gibi emziriniz. Kusmalar bittiğinde veya azaldığında normal emzirmeye geçebilirsiniz.

KUSAN BEBEK NASIL YATIRILMALI? KUSAN BEBEĞE NE YAPILIR?

Kimi anne ve babalar, bebeklerinin kusmuğunda boğulma ihtimaline karşılık sırt üstü yatırmaya korkarlar.

Bu nedenle bebeklerinin yüz üstü pozisyonda yatmalarının daha sağlıklı bir fikir olduğunu düşünürler. Ancak, şöyle bir gerçek var ki sırt üstü yatan bebeğin diğer pozisyonda yatan bebeklere göre boğulma ihtimali daha azdır.

Bebekler ebeveynleri tarafından dikkat edildiği takdirde yüz üstü yatırılabilir. Fakat uyku vakti geldiğinde sırt üstü yatırmak daha doğru olacaktır.

Çünkü boğazına kaçan kusmuklar, anne sütü ya da su hızla yutulduğunda boğulmaya neden olabilir. Bebeklerde kusmanın en sık görüldüğü ilk 3-4 aylarında boğulma riskini en aza indirmek için sırt üstü ve yan pozisyonda yatmaları tavsiye edilir.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos