728 x 90

Bebeklerde pamukçuk belirtisi ve tedavisi! Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? Kesin tahlil…

Bebeklerde pamukçuk belirtisi ve tedavisi! Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? Kesin tahlil…

Bebeklerde sıklıkla rastlanan ağız içi yaranın yani pamukçuğun geçmesi 7-10 gün kadar bir süreyi bulsa da doğru tedavi yöntemleriyle erken …

Bebeklerde sıklıkla rastlanan ağız içi yaranın yani pamukçuğun geçmesi 7-10 gün kadar bir süreyi bulsa da doğru tedavi yöntemleriyle erken iyileşme sağlanabilir. Bir tür ağız içi mantar enfeksiyonu olan pamukçuk nasıl geçer? Bebeklerde pamukçuk neden olur? Pamukçuk bebekten anneye geçer mi? Karbonatlı su pamukçuğu geçirir mi? Pamukçuğa ne iyi gelir? Bebeklerde ve çocuklarda pamukçuk belirtisi ve tedavisi..

Annelik duygusunu ilk defa yaşayan kimselerin bebeklerinin ilk aylarında sıklıkla rastladığı durumlardan birisi de ağız içinde görülen yaralardır. Yenidoğan dönemindeki bebeklerin damağında, dilinde ya da yanağın iç kısımlarında süt parçasına benzer görünümde olan beyaz lezyonlarla ortaya çıkan pamukçuk rahatsızlığı, bir çeşit mantar türü olan Candida enfeksiyonu ile kendini gösterir. Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin vücudunda görülen Candida mantarı, bebeğin solunum yollarına ve sindirim sistemine etki eder. En erken 4. günde, çoğunlukla da 1. haftada ortaya çıkan bu pamukçuk rahatsızlığı bilinçli olmayan anneleri kimi zaman korkutabilmektedir. Bebeklik ve çocukluk döneminde sık rastlanan bu enfeksiyon türü ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. İşte bebeklerde pamukçuk ile ilgili bilinmesi gereken temel bilgiler…

PAMUKÇUK NEDİR? BEBEKLERDE PAMUKÇUK NEDEN OLUR?

Bebeğin ağzının içinde olup dil ya da damak bölgesinde çıkan pamukçuk, hemen hemen her yaş civarında görülebilen bir ağız yarası çeşididir. İştahsızlık, yutkunmada güçlük ve nedensiz huysuzlanma gibi belirtiler, bebeklerde pamukçuk rahatsızlığının belli başlı işaretleri arasında yer almaktadır. Hem annede hem de bebekte huzursuzluk yaratan pamukçuk, bebeğin beslenmesini zorlaştırır iken annenin de ağrılı bir süreç yaşamasına sebep olabilmektedir. Yalnızca ağız içerisinde görülmeyen aynı zamanda anüste de kendini gösterebilen pamukçuk, oluşturduğu kırmızı tabakalı görünümü ile çoğunlukla pişik ile karıştırılabiliyor.

Eğer fark edildiyse bebek bir an evvel doktora götürülmeli, emzirme dönemindeki annenin de göğüste mantara bağlı olarak enfeksiyon görülebileceği için annenin de doktora görünmesi gerekmektedir.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK BELİRTİLERİ:

-Bebekte huzursuzlanma,

-Emmeyi reddetme,

-Memeyi ağzına almama,

-Biberonu almak istememe,

-Emme ve yutmada zorlanma,

-Bebeğinin diline, damağına süt değdiğinde çok ağlaması.

-Çok seyrek olarak da ateş.

EMZİREN ANNEYE BEBEKTEN PAMUKÇUK GEÇTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Emzirme dönemindeki bir anneye enfeksiyon, bebeğinin süt emerken ağzından kendisine bulaşması da mümkündür. Ardından enfeksiyon, meme ile bebeğin ağzı arasında gidip gelmektedir. Bebekteki pamukçuğun anneye geçmesindeki belirtiler ise şunlardır:

Anormal bir kırmızılık, hassas ve kaşıntılı meme uçları,
Meme ucunun çevresindeki areolanın parlak ya da pul pul olması,
Emzirme esnasında acı,
Göğüste bıçak saplantısı gibi ağrı.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK NASIL GEÇER? PAMUKÇUK TEDAVİSİ

Bebeğin ağzında pamukçuk oluşmuşsa doktora götürüldüğünde iyileşme sağlanabilmesi için ağız içi damlalar uygun görülebilir. Bebeklik dönemini geçen 2 yaşından büyük çocuklar için ise uygun görülebilecek en ideal tedavi pastil reçetelerdir. Bu damlalar düzenli kullanılırsa, yaklaşık 8 – 10 gün içinde pamukçuk kendiliğinden geçer. Pamukçuğu gördüğünüzde yaranın geçmesi için kazıtmaya ya da oynatmaya çalışmayın. Tedavi edilmeyen pamukçuk, bebekte ağrıya neden olabilir.

Ağız içerisine yerleşen beyaz lekeler, elle temizlenmeye çalışıldığında mikroplar daha fazla yayılacağından dolayı pek tavsiye edilmez.

Ancak, mantarlara karşı krem, antiseptik losyon ya da Antimikotikli damlalar, bebeklerde pamukçuğun geçmesi için işe yarar bir yöntem olabilir. Tecrübeli annelerin görüşlerine göre, pamukçuk olan bebeklerin diline sürülen karadut pekmezi hastalığı geçirme konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

KARBONATLI SU PAMUKÇUĞU GEÇİRİR Mİ? KARBONAT AĞIZ İÇİ YARAYA İYİ GELİR Mİ?

Anne ve babanın pek bilgi sahibi olmadığı ancak bebeklerinde en sık karşılaştığı bir durum olan pamukçukta uygulanan yanlış yöntemler, hastalığın iyileşme sürecini uzatabilmektedir. Bu yöntemlerden birisi de kuşkusuz ki karbonatlı sudur.

Eskilerden bu yana pamukçuğu iyileştirme konusunda faydalı olduğu bilinen ancak faydasından çok zararının dokunduğu karbonatlı su, mantar enfeksiyonlarının daha çabuk üremesine ve yayılmasına sebep olur.

Bebeğin ağzına sürülmemesi gerektiği gibi bu madde, annenin göğüs ucuna da kesinlikle sürülmemesi gerekir.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos