728 x 90

Çocuklar enfeksiyondan nasıl korunulur? Çocuklara el yıkama nasıl öğretilir?

Çocuklar enfeksiyondan nasıl korunulur? Çocuklara el yıkama nasıl öğretilir?

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Türkiye’ye de sıçrayan ölümcül tehlike Koronavirüs’e karşı gerekli tedbir ve önlemler arttırıldı …

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Türkiye’ye de sıçrayan ölümcül tehlike Koronavirüs’e karşı gerekli tedbir ve önlemler arttırıldı. Bağışıklık sistemi ile direkt bağlantılı olan bu virüsten korunmak için eller sık sık yıkanmalıdır. Çocuğunuzun da mikrop ve bakterilerden korunması için ellerini yıkaması şarttır. Çocuklara el yıkama nasıl öğretilir? Çocuklarda el yıkama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çin ülkesinin Vuhan kentinden İran’a, Irak’a, Polonya’ya, Brezilya’ya, Endonezya’ya, Hollonda’ya yayılan Koronavirüs Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Türkiye’ye de sıçramıştı. Koronavirüs vakasının 12 rakamına ulaştığı ülkemizde giderek artan panik, vatandaşlar arasında gerekli tedbir ve önlemin sıkılaştırılmasına yol açtı. Koronavirüse yakalanma riskinin (astım, diyabet, kalp rahatsızlıkları) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturması daha yüksektir. Özellikle de yaşlılıkta ve sigara tüketiminde daha riskli bir durum olan bu Koronavirüste korunmak için her yaş grubunun tedbirli ve temiz olması gerekir. Biz yetişkinlere göre çok daha hassas ve savunmasız olan çocuklara bu hastalığı kapasitelerine göre anlatmalı, temizliklerine dikkat etmenin ne kadar önemli olduğu vurgulanmalıdır. Peki çocuklarda temizlik nasıl sağlanır? İşte çocukların kişisel temizliğinde el yıkarken anlatılması gereken aşamalar…

ÇOCUKLARA EL YIKAMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

Çeşitli hastalıkların görülmesine neden olan mikroplar, insanlara en kolay ellerden bulaşıyor. Özellikle de eğitim çağındaki bir çocuğun gününün neredeyse tamamını geçirdiği okullarda, kalabalığın getireceği mikropla enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle çocukların hastalıklardan korunabilmesi için ellerini doğru bir şekilde büyük bir önem taşıyor. Gündemde olan Koronavirüse karşı hijyene dikkat etmek ve elleri doğru bir şekilde yıkamak gerekir.

Peki çocuklara el yıkama nasıl öğretilir?

Çocuklarda kişisel temizliğin sağlanmasında da birinci derecede gelen el yıkama temizliği hastalıklara karşı korunmada oldukça etkilidir. Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca’nın koronavirüse karşı 14 gün kuralında belirtildiği gibi eller sık sık su ve sabunla en az 20 sn yıkanmalıdır. Çocuğunuza doğru bir şekilde nasıl elini yıkayabileceğini şu adımlarla anlatabilirsiniz:

1- Ellerini en az 20 saniye kadar sabunlu tutarak, bol su ile yıkamaları gerektiğini söyleyin.

2- Eller yıkanırken avuç içleri ve dışlarını, parmak aralarını, tırnakları ve el bileğini sıvazlayarak yıkanması gerektiğini anlatın.

3-Ellerini yıkadıktan sonra temiz bir havluyla ellerini kurulamasını söyleyin.

4- Çocuğunuzun boyu lavaboya uzanmaya yetmiyorsa ebeveyni olarak ona elverişli bir ortam sağlayın.

5- El yıkamanın hastalıklardan korunmak için ne kadar önemli olduğunu anlatın.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos