728 x 90

Çocuklara boyama nasıl öğretilir? Meskende sulu boya etkinlikleri! Doğal sulu boya üretimi

Çocuklara boyama nasıl öğretilir? Meskende sulu boya etkinlikleri! Doğal sulu boya üretimi

Küçük yaştaki çocuklara boyama yaptırırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar ile çocuğunuz hem daha kolay boyama yapabilecek hem de daha …

Küçük yaştaki çocuklara boyama yaptırırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar ile çocuğunuz hem daha kolay boyama yapabilecek hem de daha çok keyif almış olacaktır. Okul öncesi dönemde çocuğa boyama nasıl öğretilir? Doğal sulu boya nasıl yapılır? Boyamanın çocuk gelişimine faydası nedir? Çocuklara boyama nasıl yaptırılır? Evde çocuklar için sulu boya etkinlikleri…

Okul öncesi dönemdeki çocuklarınızın gelişimlerine yardımcı olmak adına çeşitli faaliyetlere yer vererek, el becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilir ve hayal dünyalarının zenginleşmesine fırsat verebilirsiniz. Pedagog önerilerine göre, erken dönemde yapılan resim çizme ve boyama gibi etkinlikler çocukların gelişimlerine birçok açıdan fayda sağlıyor. Bunun için ilk önce kalem tutmayı öğretmek gerekiyor. Vaktiniz olduğu zaman çocuğunuza kalem tutma egzersizleri yaparak, kalemi doğru bir şekilde tutmasını sağlayabilirsiniz. Kolaylıkla kalem tutabilen çocuklarda yapılabilecek diğer etkinlikler ise boyama ve çizimler! Çocuk gelişimine olumlu etkileri olan boyama etkinliklerini evde çocuğunuza yaptırarak hem gelişimine yardımcı olabilir hem de kaliteli ve verimli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Okul öncesi dönemi yaş grubundaki çocuklara boyama yapmayı öğretirken bazı kriterleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Peki bunlar neler? Çocuklar için evde boyama etkinlikleri nasıl yapılır? Evde doğal sulu boya yapımı nasıldır? Çocuklar için boyama çalışması örnekleri…

ÇOCUKLARA BOYAMA NASIL ÖĞRETİLİR? BOYA ÖĞRETİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

– Boyama kitabından seçilecek ya da İnternetten çıktısı alınacak olan görsel, küçük yaştaki çocuklara hitap edeceğinden dolayı tek ve büyük objeli olmasına dikkat edin. (İnsan, bitki, çiçek vs.)

– 0-3 yaş arasındaki çocuklar için sulu boya, parmak boya, pastel boya ve kuru boya gibi tercih edilebilecek boya çeşitlerinden en ideali parmak boyadır. Parmağına batıracağı boya, çocuğunuzun hoşuna gidecek ve boyarken daha büyük keyif alacaktır. Ancak, 5 yaş civarındaki bir çocuğun kalem tutmaya yönelik el becerisini arttırmak için kuru boya tercih edebilirsiniz.

– Çocukların en çok ilgisini ve dikkatini çeken renk kırmızıdır. Boyama yaparken dikkatinin dağılmaması için kırmızı gibi canlı renkler tercih edilebilir.

DOĞAL EV YAPIMI SULU BOYA NASIL YAPILIR? SULU BOYA YAPIMI:

MALZEMELER:

1/2 kase kabartma tozu
1/4 bardak kase mısır nişastası
1 yemek kaşığı mısır şurubu
1/4 kase beyaz sirke
Farklı renklerde gıda boyaları
Buz kalıbı

YAPILIŞI:

Yukarıda bahsedilen malzemeleri birbirine karıştırarak istediğiniz rengi elde ederek sulu boya çalışması yapabilirsiniz.

ÇOCUKLARA GÖSTERİLEBİLECEK SULU BOYA TEKNİKLERİ

1- KAĞIT YAPRAĞI YA DA NEMLİ KAĞIT

Sulu boya çalışmaları arasında akla ilk gelen tekniklerden birisi de kuru ya da nemli kağıda yapılan etkinliklerdir. Boya ıslak kağıtta daha rahat hareket eder iken geçişler daha yumuşak olur. Kuru kağıtta ise daha keskin ve sert çizimler belirir.

2- SÜNGER İLE SULU BOYA ETKİNLİĞİ

Bulaşık süngerinden yardım alarak çocuğunuza gösterebileceğiniz en eğlenceli suluboya tekniklerinden biri! Resim yaptırırken kuru gözüken bitkiler için ıslak görünüm sulak alanlar ya da bulutlar için sünger tekniği idealdir.

3- PATATES BASKISI SULU BOYA ÇALIŞMASI

Patatesi ortadan ayırdıktan sonra düz kalan kısma herhangi bir desen çizip çocuğunuzdan boyamasını isteyin. Kenarını boya kalemi ile çizerek belirginleştirin ve boyanmış patatesi kağıda hafif bastırarak resminizi oluşturun.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos