728 x 90

Çocuklara kalem tutturma yöntemi! Çocuklara kalem tutma nasıl öğretilir? Kalem tutma yaşı…

Çocuklara kalem tutturma yöntemi! Çocuklara kalem tutma nasıl öğretilir? Kalem tutma yaşı…

Okula hazırlık döneminde evde yapılabilecek kalem tutma çalışmaları ile doğru kalem tutuş şeklini çocuğunuza öğretebilirsiniz! Çocuklara kalem …

Okula hazırlık döneminde evde yapılabilecek kalem tutma çalışmaları ile doğru kalem tutuş şeklini çocuğunuza öğretebilirsiniz! Çocuklara kalem tutma nasıl öğretilir? Çocuklar ne zaman kalem tutabilir? Çocuklara kalem tutturma şekilleri:

Annelerin çocuklarına evde vakit geçirmeleri için aldıkları türlü türlü boyama kitapları, gelişimlerine ne kadar faydalı olacaksa da boyama yapabilmeleri için öncelikle kalem tutmaları gerekir. Kalem tutmayı bilmeyen bir çocuğun evde her yeri çizmesi, en çok annelerin başını derde sokmaktadır. Hem okul hayatına hazırlık için hem de gelişimine katkı sağlamak için belli bir yaşa gelen çocuklar üzerinde kalem tutma alıştırmaları üzerine çalışılabilir. Kimi çocuklar kalemi ilk defa ellerine aldıkları zaman ilk tutuşu olmalarına rağmen gayet güzel kavrarlar. Kimileri de ilk etapta sıkıntı yaşayarak kalem tutmayı beceremezler. Bu gibi çocuklarda kalem tutma becerisinin gelişimi için biraz zaman gerekir. El ve göz koordinasyonu gelişiminin sağlanmasıyla çocuklar, daha okunur şekilde yazılar yazabilecek ve kalemi daha kolay tutacaktır. Bu süre zarfında çocuğunuza doğru kalem tutuş şeklini nasıl gösterebileceğinizi en kolay yöntemleriyle sizlere derledik. İşte okul öncesi dönemdeki çocuklara kalem tutturma yöntemleri…

ÇOCUKLAR NE ZAMAN KALEM TUTABİLİR? KALEM TUTMA YAŞI NEDİR?

Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda 3 yaş grubunun kavramayı öğrenmek için doğru bir yaş aralığı olduğunu ortaya koyuyor. Hayal dünyalarını güçlendirmeye yarayan boyama etkinlikleri takip becerisini kuvvetlendirmede en etkili yöntemlerdendir. Kalem tutmayı öğrenen çocuklar, çizimlerini renklendirirken gelişimlerine katkı sağlarken bu durumdan mutluluk da duyacaktır.

ÇOCUĞA KALEM TUTTURMA TEKNİKLERİ! DOĞRU KALEM TUTMA ŞEKİLLERİ

NORMAL KALEM TUTUŞ ŞEKLİ:

Baş parmak, işaret parmağı ve orta parmağın kullanarak tutulduğu kalem şeklinde çocuğun tutma becerisinin sağlanması için el ve parmak kasları güçlendirici egzersizlere yönelmelisiniz. Bu egzersizleri oyun hamurundan kopartılan parçalarla sağlayabilirsiniz. 

TIRTIL KALEM TUTUŞ ŞEKLİ:

İşaret ve başparmağı ile kalemi orta parmak üzerinde öne doğru tırtıl gibi hareket ettirilerek tutulur. Eli biraz alıştıktan sonra sürekli bu hareketi yapmasını isteyebilirsiniz. 

AĞAÇKAKAN KALEM TUTUŞU:

Kalemi ucuna doğru tutarak sadece üç parmağı kullanıp öne ve arkaya doğru çizdirin. Bu hareketleri anlatırken ağaçkakan kuşunu hayal etmesini isteyin ve hareketi bunu düşünerek uygulamasını söyleyin.

ÇOCUKLARA KALEM TUTMAYI ÖĞRETMENİN KOLAY YOLU

Çocuğunuzun eline kalem tutmasını daha kolay sağlaması için lastikten yardım alabilirsiniz. Renkli bir lastikle dikkatini çekerek işi keyifli bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz. Çocuğunuzun bileğine lastiği takıp kalemi de lastiğin içine koyun. 180 derecelik dönüş sağlayarak kalemi lastiğe tutturun. Böylelikle kalemi çocuğunuz doğru şekilde tutmuş olacaktır.

ÇOCUKLAR İÇİN UYGUN FİYATLI OKUL ALIŞVERİŞİ NASIL YAPILIR?

Çocuğunuzun dönem boyu ihtiyaç duyacağı malzemeleri alırken bazı özelliklere dikkat etmelisiniz. Sadece ihtiyaç gidermek için alınan malzemeler, çocuğunuzu sağlığından edebilir. Peki, sağlıklı bir okul alışverişi nasıl yapılır? İşte ailelerin dikkat etmesi gerekenler…

Alışveriş için ilk önce öğretmenleri istedikleri listeden temin edilmelidir. Eğer öğretmen, liste vermemişse genel ihtiyaçlarla alışverişe başlanmalıdır. Kullanımı diğerlerine göre daha kolay olduğu için telli defter alınmalıdır. Çocuğunuzun daha düzenli bir defter tutması için renkli renkli kalemler alınabilir. Böylelikle çocuğunuz ders çalışırken hem daha istekli olacak hem de mutlu olacaktır.

Kurşun kalem olarak da uçlu kalemler tercih edilmelidir. Kalemin uçları aynı ebatta olacağından dolayı yazılar daha okunabilir ve kalem açmakla çocuğunuza zaman kaybettirmezsiniz. Kullanılacak olan silginin sayfayı yırtmaması ve iz bırakmaması için yumuşak olanlar tercih edilmelidir.

Kalem kutusu seçiminde ise içine konulacak olan malzemelerin sığabileceği büyüklükte olması gerekir. Teneke kalem kutular en ufak bir harekette ses çıkaracağı için derste öğrencilerin dikkatinin dağılmasına sebep olabilir. Bunun yerine bez kalemlikler tercih edilebilir. Temel ihtiyaçların yanı sıra not defteri, yapıştırıcı, kuru ve ıslak mendil gibi ihtiyaçlarda alınabilir.

Okul formalarının TSE standartlarına uygun olması son derece önemlidir. Okula giderken sürekli yanlarında götürecekleri çantaların ağır olması, omurga rahatsızlıklarına sebebiyet verebileceğinden dolayı çek çekli çantalar ya da hafif yüklü sırt çantaları tercih edilebilir.

Çocuğunuzun ayaklarının rahat olması için yumuşak, rahat ve esnek ayakkabılar satın alınmalıdır. Ayakkabının ön tarafı geniş ve yuvarlak özellikte olmalıdır. Deri ve kanvas malzemeli ayakkabılar tercih edilebilir.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos