728 x 90

Dişlerin taban kısmı neden kararır? Bu karışımla bir haftada dişlerinizi beyazlatın!

Dişlerin taban kısmı neden kararır? Bu karışımla bir haftada dişlerinizi beyazlatın!

Hemen hemen herkesin yaşadığı sağlık sorunlarının başında gelen diş kararması aynı zamanda estetik görüntüyü de bozar. Diş diplerinden başlayan …

Hemen hemen herkesin yaşadığı sağlık sorunlarının başında gelen diş kararması aynı zamanda estetik görüntüyü de bozar. Diş diplerinden başlayan zamanla tüp dişleri kaplayan kararmaların nasıl oluştuğu ise merak konusu oldu. Bir ton para vererek beyazlatma işlemleri ise maliyeti bir hayli zorluyor. Ancak sizler için bir haftada dişleri beyazlatan mucize kür bulduk. Peki Dişlerin dip kısmı neden kararır?

Diş aralarında kalıntı olarak kalan gıdalar zamanla tartar tabakasını oluşturur. Bu tabaka da ilerleyen zamanlarda ciddi diş eti hastalıklarına neden olabilir. Kimisi doktora giderek bu tartarları temizler fakat bu da diş minesinin zayıflamasına neden olabilir. Diş diplerinde başlayan bu kararma hemen hemen her yaşta insanda görülebilir. Bazılarında ise diş yüzeyinde lekeler oluşturur. Bunun tedavisi ise oldukça zor hale gelebilir. Kimisi tartar kimisi ise dip kararması der. Ancak her bakımdan da bu sağlık sorunu hem ağzı ve diş sağlığını hem de estetik görünüşü bozar. Herke de görülmezse bile bu kararma bazılarında kalıcı olarak kaldığından ruhsal sorunlara neden olabilir. Toplum içinde rahat gülme ve konuşma gibi aktiviteleri engeller. Bakımsızlığın yanı sıra besinlerden de kaynaklı diş kararması yaşanır. Özellikle asitli ve kafeini yüksek besinler diş yüzeyindeki sağlıklı görünümü olumsuz etkiler. Dişler önce sararır. Sonra diplerde siyah çizgiler oluşur. Sarılık giderek artıkça siyahlıkta o kadar yüzeye doğru çıkar. Bu duruma bir çok sorun neden olabilir.

DİŞLERİN DİP KISMI NEDEN KARARIR?

– Diş yapısı genellikle genetiksel sorunlara yol açabilir. Bunlardan biri de diş kararmasıdır. Herkes de görülmezse bir diş yapısındaki bozukluğun ya da sağlık sorununun başlangıcı gen aktarımıyla alakalıdır.

– Diş kararmasına neden olan bir diğer yaygın durum ise sigaradır. Sigara dumanının ağız içine sinmesi ve buradaki hücreleri öldürerek işlevselliklerini azaltmasıyla diş kararmasına zemin hazırlar.

– Düzensiz ağız diş bakımı diş kararmalarına yol açar. Dişlerin fırçalanmadan uymak bu süreci hızlandırır. Ayrıca düzenli diş bakımı yaptırmayanlar da da sıklıkla görülür. 

– Uzun süreli diş telleri de dişlerin yeterli miktarda temizlenmesini önlediğinden kararmaya yol açar. Ayrıca sağlıksız bir ortamda takılan teller diş yüzeyinde kalıcı hasarlara neden olabilir. 

– Vücut için alınan ek takviyeli ilaçlarda fazla proteine neden olduğundan dişlerdeki protein ve kalsiyum dengesini bozabilir. Özellikle demir vitamini alanlarda diş kararması yaygın görülür.

– Ek takviyelerin yanı sıra gebelik ya da hamile kalmak için alınan ilaçlarda hormonal yapıyı bozar. Bu da tükürük bezlerindeki sağlıklı hücrelerin sayısını azaltır. Diş kararmasının yanı sıra diş kaybına bile yol açabilir.

– Bağışıklığı zayıf olan insanların virüslere karşı direncinin az olması da ağız içi sağlığını olumsuz etkiler. Diş yüzeylerinin yenilenmesini sağlayan protein sayısı azalır. Enfeksiyon artar bu sadece diş kararmasına değil aynı zamanda ağız içi kanserine de neden olabilir.

– Aniden çıkan ateşlenme ve alerjik sorunlarda dişlerin kararmasına yol açan sorunların başında gelir. 

BU KARIŞIMLA DİŞLERİNİZİ BİR HAFTADA BEYAZLATIN!

Karbonat ve tuzun anti bakteriyel özellikleri sayesinde bu tabakadan diş minesi hasar almadan kurtulabilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırınız. Bu karışımı sabah akşam diş fırçanıza sürerek dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalayınız. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos