728 x 90

Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri & Donuk omuz sendromu tedavisi

Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri & Donuk omuz sendromu tedavisi

Geçtiğimiz yıl Ufak Tefek Cinayetler dizisindeki Merve karakteriyle tanınan Aslıhan Gürbüz, şiddetli omuz ağrıları nedeniyle hastaneye …

Geçtiğimiz yıl Ufak Tefek Cinayetler dizisindeki Merve karakteriyle tanınan Aslıhan Gürbüz, şiddetli omuz ağrıları nedeniyle hastaneye yatırılmıştı. Ünlü oyuncuya donuk omuz sendromu teşhisi konuldu. Şiddetli omuz ağısına neden olan bu rahatsızlık yaşam kalitesini düşürür. Peki Donuk omuz sendromu nedir? Sizler için bu hastalığa dair merak edilenleri araştırdık.

İskelet yapısında omurga kemiği ve omuzlar vücudun dik durmasını sağlar. Tüm hareketleri etkileyen omuzlar çeşitli sebeplerden ötürü hasara uğradığında ciddi hastalıklara neden olur. Omuz eklemi vücudumuzun temel hareket taşıdır. Günlük yaptığımız birçok hareket nedeniyle fazla tahribata uğrar. Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan donuk omuz sendromu da bu tahribat sonrası yaşanır. Geçtiğimiz sene ünlü oyuncu Aslıhan Gürbüz’de omuz ağrısı şikayeti ile doktora başvurduğunu ve donuk omuz sendromu adında bir rahatsızlığa yakalandığını öğrendi. Aslına çoğumuzun yaşadığı ancak farkında olmadığımız donuk omuz sendromu ilerlediğinde yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ağrılar şiddetini artırınca hareket kısıtlığı yaşanır. Donuk omuz sendromunun altında yatan nedenler ise, omuzdaki eklem ve kasların hasar alması ve bunun yıllar sonra ortaya çıkmasıdır. Bunun dışında ise kötü kolesterol yüksekliği, damar tıkanıklığı, tiroid problemleri, boyun rahatsızlıkları ve aşırı stresin kaz dokularındaki sinirleri olumsuz etkilemesi gibi durumlarda donuk omuz sendromuna zemin hazırlar. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN NEDENLERİ

En yaygın nedeni omuzun yıllar önce travma yaşamasıdır. Yani düşme, kırılma ve çarpma gibi olaylardan sonra omuz kemiğinin ciddi hasar alması ve bu hasarın yeterli tedavi ile iyileştirilememesi sendroma neden olur.

Kalsiyum eksikliğinden dolayı vücuttaki kemiklerde artan kireçlenmenin omuzda da yaşanması.

Kronik hastalıklardan özellikle şeker hastalığının kaslarda hasara neden olması donuk omuz sendromunun ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca hormon bozukluğu ve vücudun yağ endeksinin yüksek olması da hastalığa davetiye çıkartır.

Daha önceki yıllarda boyunda ya da omuzda yaşanan bir ameliyat sonrası da donuk omuz sendromu görülebilir. Bunun nedeni ise kişinin amel,yat sonrası yeteri fiziksel tedaviyi uygulamamasından kaynaklanıyor. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyku esnasında omuz ve boyun ağrılarıyla uyanma

Günlük aktiviteleri olumsuz etkileyecek omuz ağrısı

Omuz hareketindeki kısıtlama sonucu motor becerilerinde düşüklük

Oturma, uzanma ve yürüme esnasında bile omuzda nedensiz beliren ve geçmeyen ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. 

DONUK OMUZ SENDROMUNDAN KORUNMA YOLLARI

Yük taşıma donuk omuz sendromuna davetiye çıkartan durumlardan biridir. Bu yüzden uzmanlar yük taşıma özellikle kadınların çanta taşıması konusunda uyarılarda bulunur. Aynı zamanda düzenli egzersiz ve kasların güçlendirilmesi için kalsiyum takviyesi önerilir. Omuzlardaki bir problem sadece omuzu etkilemez. Çünkü omuz, kafanın ve bedenin birleşme noktalarını içerir. Sırt ağrısı ve boyun ağrısına da davetiye çıkarabilecek olan omuzların sağlığı için uzmanlar mutlaka ayda iki deva da olsa kemiklerin ölçülmesine ve takviyeye ihtiyaç olup olmadığına bakılması gerektiğinin altını çizer. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşanılan belirtiler sonrası kişinin bir uzmana görülmesinde fayda var. Aksi halde yaş ilerledikçe donuk omuz sendromunun tedavisi de zorlaşır. Bu durumun yaşanmaması için hastaların mutlaka bir uzmana danışması gerekir. İlk olarak hastaya uygulanan tedavi kasların açılması ve omuzun daha rahat hareket edilmesi için konservatif yöntemdir. Bu yöntemde ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar aynı zamanda omuz eklem enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulanır. Hastanın dengesiz hareketlerle rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Kortizon iğnelerle şişme ve ağrı azaltılır. Donuk omuzda en önemli tedavi yöntemi fiziktir. Fizik tedavide omuzun sabit kalmasının önüne geçilir. Ancak bu işlem uzman kontrolünde yapılır. Kişinin hareketine göre kas ve sinirlerin durumu gözetlenir. Zamanında tedavi edilmediğinde omuz kullanılmaz hele gelebilir. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos