728 x 90

E Ticaret sitesi nedir ne işe yarar

E Ticaret sitesi nedir ne işe yarar

E Ticaret sitesi nedir ne işe yarar ? Ticaret mal veya hizmetin satınalınması ve satılması işlemlerine verilen genel bir isimdir. Bu işlemin elektronik olarak, internet üzerinde yapılması ile E-Ticaret ortaya çıkarmıştır. E Ticaret, mevcut işinizin internet üzerine taşınmasıdır. Bu şekilde E-Ticaretin ana hedefi, ticari işlemlerin internet üzerinde en basit, hızlı, verimli ve güvenli şekilde yapılmasıdır.

E Ticaret sitesi nedir ne işe yarar ?

Ticaret mal veya hizmetin satınalınması ve satılması işlemlerine verilen genel bir isimdir. Bu işlemin elektronik olarak, internet üzerinde yapılması ile E-Ticaret ortaya çıkarmıştır.

E Ticaret, mevcut işinizin internet üzerine taşınmasıdır. Bu şekilde E-Ticaretin ana hedefi, ticari işlemlerin internet üzerinde en basit, hızlı, verimli ve güvenli şekilde yapılmasıdır. Ürün ve hizmetlerin online katalog olarak müşteriye sunumu, siparişin basit adımlarla gerçekleşmesi, ödeme işlemlerinin kolay ve güvenlik içinde olması ve ürün ya da hizmetin en hızlı şekilde müşteriye ulaştırılması E-ticaretin temelini oluşturur. Kısacası e-ticaret, bir şirketin iş yapma imkanlarını bulunduğu şehir veya kapı müşterisi formatından çıkararak, 7/24 kesintisiz hizmet sunumu içinde tüm dünyaya sunmasıdır. E-ticaret sitelerinin amaci ürün/hizmet maliyetlerini düşürerekmek ve müsteriye sunulan hizmetin kalitesini iyilestirmektir.

E-ticaret yeni bir ekonomi anlayışı değildir.

Yeni ekonomi yoktur, tek bir ekonomi vardır. Yeni olan iş modelleridir.

Yeni iş modellinde, e-ticaretin ilk adimları büyük bir iş stratejisi olarak ortaya çıkmaktadır. E ticaret İzmir web tasarım Teknoloji ve telekomünikasyon sistemlerindeki gelismeler ile ticaretin yapilma seklini değiştiren yeni uygulamalara yol açmıştır. Değişik büyüklükteki bir çok firma e-ticaret stratejisini ya baslatmis durumdalar ya da çok yakin bir zamanda bu adımı atmayı planlamaktadır.

Müşterilerden gelen ürün ve hizmet arzındaki artış, iş dünyasındaki rekabeti genel ölçekte zorlaştırmıştır. İşadamları buna uyum sağlamak için organizasyonlarını ve çalışma tarzlarını değiştirerek, firma-müşteri-tedarikçi arasıdaki engelleri internet ve e-ticaret ile kaldırarak şeffaf bir yapıya geçme adımlarını atmaktadırlar. E-ticaret son yillarda dikkatleri üzerine çekmesine rağmen, 20 yildan beri çesitli sekillerde varligini sürdürmektedir. Kredi karti kullanımının artması ve telefon bankacılığının gelişmesi e-ticaret yaygınlaşmasına yön vermistir.

E-Ticaret sistemlerinin uygulanması ile şirketinizin ölçülebilir bir şekilde, ne kazanç sağladığını ve şirketinize ne yararlar getirdiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

E-Ticaret siteleri satıcı ve müşteri arasında kağıt ve iş gücüne dayalı ilişkiyi tümüyle değiştirmektedir. E-Ticaret siteleri yalnız başına ticari bilgi alışverişini standart hale getiren bir metod’dur. Fakat bu gelismelerden hiçbirisi tek basina Internet kadar e-ticaretin gelismesinde büyük bir rol oynamamıştır.

Internet teknolojisi, hizmetler sektöründe global ticaret üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Bilgisayar yazılımı, eglenceye dönük ürünler (Filmler, videolar, oyunlar, müzik ses kayitlari), enformasyon hizmetleri (Veri tabanlari, online gazeteler), teknik enformasyon, ürün lisanslari, finansal ve profesyonel hizmetler (Is ve teknik danismanlik, muhasebe, mimari tasarim, hukuki danismanlik, seyahat hizmetleri vs.) elektronik ortamda yapilmaktadir. Bu ticari islemlerde arti deger online olarak gerçeklesmektedir. Global enformasyon altyapisi, yeni ticari islem sekillerini kolaylastirip, maliyetlerde dramatik düsüslere yol açarak, hizmetlerde ve diger alanlarda, ticareti kökten degistirmek potansiyeline sahiptir.

E-Ticaret ile daha esnek yapıya kavuşan, tedarikçileri ile daha yakın çalışan, müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarına daha hızlı cevap veren firmalar da, global ölçekte değişim yaşamaktadır. E-Ticaret, firmalara en iyi tedarikçiyi seçme ve tüm dünyaya satış yapma imkanı sunmaktadır.

E-ticaret’in çalışma şekli şöyledir :

  • Online müşteri, internet üzerinden satıcının e-ticaret sitesine girer.
  • Burada bir ürün satın almak istediğine karar verir ve kendisi hakkında verdiği bütün bilgilerin şifrelendiği “Transaction Server”a yönlendirilir.
  • Siparişini onayladığı anda, bilgiler net üzerinden özel bir geçiş yoluyla ödemeyi yapan veya ödemeyi teslim alan bankaların bu işlemi onayladıkları veya reddettikleri Network işleme mekanizmasına ulaşır. Bütün bu işlemler 5-7 saniyeden fazla sürmez.
  • Günde bir kaç sipariş alan satıcılardan, binlerce sipariş alan satıcılara kadar değişik ihtiyaçları karşılayacak şekilde farklı ödeme sistemleri vardır.
  • SSL “Secure Socket Layer” (Güvenli Soket Katmanı) sayesinde e-ticaret güvenli bir hale gelmiştir.

Siz de bu yeni iş modeli içerisinde yer almak için e-ticaret sitesi yaptırmayı düşünün. tabi ki siz düşünürken çoğu kişi bu adımı atıyor olacaktır…

İzmir web tasarım ajansı olarak size uygun paketlerimizin olduğuna inandığımız için e-ticaret sitesi paketlerimizi incelemenizin de faydası olacağını düşünüyoruz.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos