728 x 90

Fesleğenin yararları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Fesleğenin yararları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Ballıbabagiller ailesine ait olan fesleğen hoş kokusu ile kendine hayran bıraktırıyor. Hemen hemen her evin balkonunda saksıda bulunana …

Ballıbabagiller ailesine ait olan fesleğen hoş kokusu ile kendine hayran bıraktırıyor. Hemen hemen her evin balkonunda saksıda bulunana fesleğenin aynı zamanda alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılıyor. Güçlü bir esans özelliğine sahip olan fesleğen kalbi korur ve stresi azaltır. Peki fesleğenin faydaları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Asya topraklarında her adımda bir yetişen eşsiz bir koku ve tada sahip olan fesleğen keşfedildiği yıllarda uykusuzluk ve stres için çay yapılarak ya da çiğ halde tüketilirdi. Uçucu yağ bakımından zengin olan bu bitki adeta doğal bir böcek savar görevi görür. En fazla 60 cm çıkan bitki beyaz ya da mor renklerde çiçekler açar. Dokunulduğunda vücutta kokusu kalır. Yemekleri, çorbaları ve salataları süsler. Yöreden yöreye tüketim şekli değişir. İpek yolu ile dünyaya yayılan bitki her mutfağın vazgeçilmez baharatı oldu. Diyet listelerinde uzun süre tokluk verdiği için vazgeçilmez oldu. Kurutularak baharatı da yapılır. Reyhanla çok sık karıştırılır. Ancak koku ve tat olarak farklıdır. Tohumları aynı aileye bağlıdır. İçeriğinde linalol, cineol ve pinen yağları bulunur. Anadolu denilen fesleğen güçlü bir balgam söktürücü görevi görür. İçindeki yağlar çıkartılıp kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılır. Tıkalı sinüsleri açmada en etkili doğal ilaçtır. Yapılan araştırmalarda migren ataklarını azaltığı tespit edilmiştir. 

FESLEĞENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yemek sonrası yaşanan mide bulantısı ve hazımsızlığına iyi gelir. Bunun yanı sıra mide duvarını koruyarak kramp, ülser ve reflü gibi mide hastalıklarının yaşanmasını önler. 

Sindirim sistemine faydası olan fesleğen bağırsak parazitlerinin dökülmesinde yardımcı olur. Gaz sıkışması gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlığın anında geçmesini destekler.

Hücreleri yenileme özelliği olan fesleğen, yaşlanmayı azaltır. Ayrıca yaşlılık etkilerinin şiddetinin de önüne geçer. 

– İçerdiği esans sayesinde güçlü bir iltihap söktürücüdür. Bu sayede üst solunum yolları hastalıkları sırasında tıkanan sinüsleri balgam şeklinde çıkarılmasını sağlar. 

Antibakteriyel özelliği olan fesleğen damar yollarını temizleyerek kalp hastalıklarının önüne geçer. Aynı zamanda damar duvarlarının daha esnek olmasını sağlar. 

Yapılan araştırmalarda fesleğen boğaz ağrısı, stres ve yorgunluğun yanı sıra migren ağrıları ya da ataklarına doğal ilaçtır. 

Mevsim geçişlerine çayının sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü fesleğen bağışıklık sisteminde bakteri ve virüsleri temizlemede etkilidir. Bu sayede hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda kanserli hücrelerin oluşumunu engeller.

Böcek ısırıkları ve arı ısırıkları gibi durumlar esnasında kaynatılan fesleğen suyu sokulan yere dökülür. Ancak ılık halde dökülmesi daha sağlıklı olur.

FESLEĞEN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kaynar suyun içerisine kurutulmuş bir yemek kaşığı fesleğen ve nane ekleyerek 10 dakika demlenmesi beklenir. Sinüs tıkanıklığında ise kaynayan buharını koklamak fayda sağlar. Balgam için tüketilmesi, ısırıklar için ılık halde sürülmesi gerekir. İçerisine 3 damla limon da sıkılarak tüketilebilir. 

FESLEĞEN NERELERDE KULLANILIR?

Yağını çıkartmak için tohumları kullanılır. Bu yağ nane gibi keskin kokulu ve ferahlatıcıdır. Yağının içinde linalol, pinen, estragol ve cienol maddeleri bileşeni vardır. Taze tüketildiği gibi kurutularak da tüketilebilir. Yaz aylarında pencere önlerinde konulduğunda hem evin havasını değiştirir hem de böcek ve sivrisineklerin içeri girmesini önler. Yeni doğmuş bebeklerin daha rahat nefes alması için odalarına konulabilir. Alternatif tıpta özellikle boğazdaki iltihabı kurutmak için şurubu hazırlanır. Taze 20 gram fesleğeni bir litre su ekleyerek kaynatın. Sonra süzerek içerisine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Günde iki defa tüketilmesi vücuttaki toksinleri atamada yardımcı olur. Bu şurubu düzenli içenler genellikle sık sık tuvalete çıkar. 

FESLEĞENİN ZARARLARI NELERDİR?

Kronik rahatsızlığı olanların uzmanlara danışmadan tüketmesi sakıncalı olur. Faydalı olan bu bitki, aşırı tüketildiğinde ciddi sindirim sorunlarına yol açabilir. Güçlü maddeler içerdiğinden gece uyku kaçırabilir. Kanamayı artıran özellikleri de mevcuttur. Bu yüzde bir uzman kontrolünde tüketilmelidir. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos