728 x 90

Gebelik zehirlenmesi nedir? Hamilelikte Preeklampsi nedenleri ve belirtileri

Gebelik zehirlenmesi nedir? Hamilelikte Preeklampsi nedenleri ve belirtileri

Hamilelikte görülen preeklampsi nedir? Gebelik zehirlenmesi neden olur? Eklampsi nöbetlerinin sakıncaları neler? Tedavisi nasıl olmalı? İşte bu …

Hamilelikte görülen preeklampsi nedir? Gebelik zehirlenmesi neden olur? Eklampsi nöbetlerinin sakıncaları neler? Tedavisi nasıl olmalı? İşte bu soruların cevabı…

Hamilelik döneminde tansiyonun birdenbire zirveye çıkmasıyla görülen preeklampsi yani zehirlenme durumu çoğunlukla 20. haftadan sonra görülür. Anne adayının epilepsi rahatsızlığına sahip olan kimselerdeki gibi sara nöbetine benzer krize girmesi ise eklampsi olarak tanımlanır. Kriz sırasında kol ve bacaklarda kasılma, geçici şuur kaybı gibi belirtilerin yaşanması sebebiyle anne adayının sağlığı ciddi anlamda riske girebilir. Vücudun bazı gölgelerinde görülen şişlikler, idrarla protein atma gibi etkenler hamilelik zehirlenmesinin belirtilerini gösterirken, bir yandan rahatsızlığın ortaya çıkış nedenini de ortaya koyuyor olabilir. Her anne adayında aynı seviyede görülmeyen bu durum fark edilir edilmez doktor müdahalesinde bulunulmalıdır.

EKLAMPSİ KRİZİNİN NEDENLERİ

Çoğunlukla preeklampsi sonucu kendine gösteren eklampsi, yüksek kan basıncı ve idrarda protein bulunmasıyla ortaya çıkar. Eklampsinin ilerlemesi halinde beyin bu durumdan etkilenir ve nöbet ortaya çıkar.

EKLAMPSİNİN BELİRTİLERİ

Anne adaylarında şiddetli baş ağrısı, ödem, karın ağrısı, idrarda azalma, göz hastalıkları gibi rahatsızlıklar eklampsi krizlerinin belirtileri arasında yer alır.

EKLAMPSİNİN TEDAVİSİ

Hamilelik sürecinde görülen eklampsi nöbetlerinde yapılması gereken ilk şey doktora gitmek olacaktır. Doktor gerekli işlemleri yaptıktan sonra asıl amaç anne adayının uygun bir zamanda doğumunu gerçekleştirebilmesidir. Eğer nöbet ileri safhalara ulaşmışsa bebek 8 hafta öncesinde prematüre olarak dünyaya gelebilir. Anne adayının bu krizi tekrar yaşamaması için magnezyum sülfat tedavisi uygulanabilir.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos