728 x 90

Hamilelikte mide bulantısına ne âlâ gelir? Bulantıyı bitiren kesin tahliller

Hamilelikte mide bulantısına ne âlâ gelir? Bulantıyı bitiren kesin tahliller

Hamilelik belirtilerinden biri olan mide bulantıları, özellikle de ilk defa anne olacak kadınları epey zorlayabilmektedir. Peki her hamilenin …

Hamilelik belirtilerinden biri olan mide bulantıları, özellikle de ilk defa anne olacak kadınları epey zorlayabilmektedir. Peki her hamilenin midesi bulanır mı? Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, nasıl geçer? İlaç kullanmadan mide bulantıları gider mi? Hamilelikte mide bulantılarının başlama ve bitiş zamanı ne zaman? İşte hamilelik mide bulantılarıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

Kadınlarda adet döneminin gecikmesinden sonra amansız görülen sabah bulantıları, karnınızdaki bebeğin habercisi olabilir! Çoğu zaman üşütmeden kaynaklandığı düşünülen mide bulantılarına adet dönemindeki gecikmeler de eşlik ediyorsa hamile kalmış olabilirsiniz. Bunu anlamak için eczaneye gidip hamilelik testi yapabilir ve evinizde kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Test sonucu pozitif çıktıysa artık iki canlısınız demektir! Durumu eşinize müjdeledikten sonra sıra kendinize ve bebeğinize en iyi şekilde bakmaya geliyor. Hamilelik dönemine bakıldığında özellikle ilk üç ay içerisinde yani birinci trimesterda farklı derecelerde mide bulantılarının yaşandığı görülür. 

Buradaki farklı derecelerden kasıt kimileri yoğun bir şekilde mide bulantısı yaşarken kimilerinde yok denecek kadar azdır. Hamileliğin bazı dönemlerinde değişen miktar ile birlikte bulantılar yaşanabilir. Anne adaylarını zor duruma sokan bu mide bulantılarının önüne geçmek için evinizde bazı doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz.

HAMİLELİK BULANTILARI NE ZAMANA KADAR SÜRÜYOR?

Değişen hormon dengesinden kaynaklanan mide bulantıları, sabah saatlerinde başlayıp gün boyu devam edebiliyor. 12. haftaya kadar süren mide bulantıları kimi zaman anne adaylarını zorlayıp sürekli tuvalete çıkarsa da hamilelik bulantılarını azaltmanın bazı yöntemleri vardır. Peki mide bulantılarının hamilelikte asıl sebepleri neler? Sabah bulantıları ile nasıl başa çıkılır? İşte yanıtları…

HAMİLELERİN MİDESİ NEDEN BULANIR? SEBEPLERİ NELER?

1- HORMONLAR: Hamileliğin görülmesi ile birlikte değişen hormon dengesi mide bulantılarını tetiklemektedir.

2- YORGUNLUK: Anne adayının gününü stresli, yorgun ya da mutsuz şekilde geçirmesi mide bulantısının görülmesine neden olabilir.

3- İLK HAMİLELİK: Anne olma duygusunu ilk defa hissedecekseniz vücudunuz hamileliğe adapte olmakta güçlük çekebilir.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI İÇİN DOĞAL KÜRLER

1- ELMA: 1 bardak kadar kaynar suya 10 tane elma kurusu atıp 10 dakika bekletin. Gün içerisinde yalnızca 2-3 bardak tüketin. Elma kurusunu günde 100-150 gram tüketebilirsiniz.

2- KURU NANE YAPRAĞI: 8-10 gram nane yaprağını 1 bardak kaynayan suya atıp 10 dakika bekletin. Sabah ve akşam olmak üzere 1 bardak tüketip yaprakları toz haline getirin. Günde 3 defa tüketebilirsiniz.

3- TARÇIN: Sindirime iyi geldiği bilinen tarçın, hazımsızlık nedeniyle ortaya çıkan kusmayı engellemeye de iyi gelir. Hazırlayacağınız tarçın çayını ortalama 10 dakika demlendirdikten sonra bir çay kaşığı bal ve bir miktar limon ekleyerek günde 2 defa içebilirsiniz.

HAMİLELİKTE MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR? MİDE BULANTISI ÇİN DOĞAL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELER?

– Diş fırçalama esnasında kullandığınız macun mide bulantısına neden oluyorsa ağız çalkalama suyunu deneyebilirsiniz.

– Yaz mevsimindeyseniz buz küpü veya limon dilimi emebilirsiniz.

– Mide bulantısına sebep olan sigara, yemek vb. kokulardan mümkün mertebe uzak durmalısınız.

– Mide bulantınızı yatıştırmak için tuzlu krakerleri atıştırmalık için kullanabilirsiniz.

– Günlük hayatta da iyi geldiği bilinen zencefilden bir dilim kesip sıcak suyun içine atarak 10 dakika demleyin. Çay şeklinde tükettiğiniz zaman bulantınız geçecektir. Hatta söylenenlere göre zencefilin kokusu bile mide bulantısını kesebilir.

– Susuzluk mide bulantısını tetikleyeceğinden kafeinsiz, şekersiz taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos