728 x 90

Hamileyken Sıcak Su Torbası Kullanılır mı?

Hamileyken Sıcak Su Torbası Kullanılır mı?

Hamileyken sıcak su torbası kullanılır mı? Diye merak eden anneler, dikkatli kullandıkları takdirde bunun bir zararı olmayacağını bilmelidir. Hamileyken sıcak su torbası kullanımı gebeliğin en yaygın şikâyetleri arasında bulunan kasık ve bel ağrısına, ayakların üşümesine iyi gelir. Kasları gevşeterek vücudu rahatlatır. Fakat bu hassas süreç her şeyde olduğu gibi sıcak su torbası kullanımında da temkinli

Hamileyken sıcak su torbası kullanılır mı? Diye merak eden anneler, dikkatli kullandıkları takdirde bunun bir zararı olmayacağını bilmelidir. Hamileyken sıcak su torbası kullanımı gebeliğin en yaygın şikâyetleri arasında bulunan kasık ve bel ağrısına, ayakların üşümesine iyi gelir. Kasları gevşeterek vücudu rahatlatır. Fakat bu hassas süreç her şeyde olduğu gibi sıcak su torbası kullanımında da temkinli olmayı gerektirir.

Hamileyken Sıcak Su Torbası Kullanılır mı?

Gebelikte kasık bölgelerinin ağrıması sık karşılaşılan bir durumdur. Sırt ve bel ağrıları da bu dönemde pek çok anne adayını rahatsız eder. İlaç kullanmak istemeyenler çözümü sıcak su torbasında bulur.

 • Hamilelikte sıcak su torbası kullanılabilir. Fakat rahim bölgesine yakın tutulmamalıdır. Tabii ki sıcak su torbasının üzerine bir şey sararak kullanmak gerekir. Yoksa yanık oluşur.
 • Sıcak su torbası hamilelikte kas gevşetici etkisiyle rahmi uyararak erken doğumu tetikleyebilir. Bu yüzden sık aralıklarla ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • İçine koyulan su aşırı sıcak olmamalıdır. Orta derecedeki sıcaklık idealdir. Suyu kaynatırken kaynama noktasına gelene kadar beklememelidir. Tam kaynamadan alınıp torbaya boşaltılmalıdır.
 • 15-20 dk kullanmak yeterlidir. Vücudun çok fazla ısınmasına yol açılmamalıdır.
 • Kullanım öncesinde sağlamlığı kontrol edilmeli, su sızdırıp sızdırmadığına bakılmalıdır.
 • Ağzına kadar doldurulmamalı, tercihen yarısına kadar su koyulmalıdır.
 • Sıcak su torbasını sırtınıza koyduysanız sırtüstü uzanmamanız gerekir.
 • Normal sıcak su torbası elektrikli ürünlere kıyasla daha güvenlidir. Elektrikli battaniye ve benzeri şeyler önerilmez.

Hamileyken Sıcak Su Torbası Zararlı mı?

Eğer hamileyken sıcak su torbası kullanımında dikkat edilecekler doğru uygulanırsa herhangi bir zararı yoktur. Önemli olan ihtiyaçtan fazla kullanmamaktır. Bir de suyun çok yüksek sıcaklıkta olmaması lâzımdır. Aksi takdirde hipotermi gelişebilir. Bu da annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye sokar.
Araştırmalara göre hamileliğin ilk trimester yani ilk 3 ayında uzun müddet devamlı sıcak suya giren anne adaylarının bebekleri doğum kusurlarıyla doğmaktadır.
Hamileyken sıcak su kullanımıyla ilgili bir başka husus, banyo suyunu iyi ayarlamaktır. Uzmanların önerisi 37-38 dereceden daha düşük olması yönündedir.
Sauna, jakuzi, buhar banyosu, sıcak küvete girmek ve kaplıcalar da hamilelik döneminde tavsiye edilmeyen uygulamalardandır. Ayrıca aşırı fiziksel aktivite de vücut ısısını yükselttiğinden tehdit oluşturabilir.

Hamileyken Sıcak Su Torbası Yerine Ne Kullanılabilir?

Hamilelikte sıcak su torbası kullanmadan önce aşağıdaki alternatifleri deneyebilirsiniz. İşe yaramazsa o yönteme başvurabilirsiniz:

 • Gece üşüyorsanız kaz tüyü gibi yorganları tercih edin.
 • Kombinin ısısını yükseltin.
 • Ayaklarınız üşüyorsa daha kalın, tüylü çorap ve patik giyin. Aynı şekilde vücudunuz üşüyorsa kalın bir kazak, hırka vb. sizi bu histen kurtarabilir.
 • Kasık, sırt ve bel ağrılarınız varsa nazikçe masaj yapmayı deneyin. (Ya da birinden masaj yapmasını isteyin.)
 • Hekiminize danışarak kas gevşetici kremlerden de yararlanabilirsiniz. Doktorunuza sormadan herhangi bir ilaç kullanmayın.
admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos