728 x 90

İmplantasyon nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir? Rengi ve kıvamı…

İmplantasyon nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir? Rengi ve kıvamı…

Halk arasında yerleşme kanaması olarak da bilinen İmplantasyon kanaması, her kadında görülmeyeceği gibi her kanamada da hamilelik belirtisi …

Halk arasında yerleşme kanaması olarak da bilinen İmplantasyon kanaması, her kadında görülmeyeceği gibi her kanamada da hamilelik belirtisi vermez. Çoğu zaman adet kanaması ile karıştırılan yerleşme kanaması belirtileri neler? Yerleşme kanaması ile adet kanaması farkı nedir? Yerleşme kanaması nasıl oluşur? Yerleşme kanaması (İmplantasyon) hamilelik belirtisi midir? Hamilelikte üstüne görme nedir? Hamilelik kanaması:

Toplum içerisinde daha çok üstüne görme ya da yerleşme kanaması olarak karşımıza çıkan İmplantasyon kanaması, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin fiziksel birlikteliği sonucunda embriyonun rahme ulaşması ve oraya yerleşip kanama görülmesi ile ortaya çıkar. Hamilelik döneminde kanamalarla ilgili simini sık sık duyduğumuz İmplantasyon durumu, parça parça olmak üzere lekelenmeler halinde görülebileceği gibi adet dönemindekine benzer yoğun bir kanamada da gerçekleşebilir. Her kadında görülmeyen kısa ve ağrısız olan bu kanamalar, uzun zamandır hayali kurulan bebek müjdesinin ilk habercisi olabilir. Hamile kalmasına rağmen yerleşme kanaması (üstüne görme) görülmeyen çok sayıda anne adayının olduğu da unutulmamalıdır. Ancak yinede birkaç saatlikten birkaç güne kadar gerçekleşen bu yolculuk, hamileliğin kesin işareti değildir. Hamilelik döneminde görülen kanamalar arasında çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen lekelenme, hafif ya da ağrılı kanamalar kimi zaman adet dönemi kanamaları ile de karıştırılabilmektedir. Ancak, döllenmenin yerine geçebilen adet kanaması ile hamilelik döneminde görülen kanama bir değildir. Düşük, çoğul gebelik, dış gebelik ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı hamilelikte oluşan kanamalar için anne adayları rahim içerisindeki bebeklerinin zarar görebilme ihtimalinden dolayı çoğu zaman endişe ve korku yaşarlar. Peki hamilelik döneminde görülen kanamalar neyin habercisi? Yerleşme kanaması nedir? Yerleşme kanaması ile adet kanaması nasıl ayırt edilir? İşte hamilelik kanamalarıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

(YERLEŞME, ÜSTÜNE GÖRME) İMPLANTASYON KANAMASI NEDİR?

En genel anlamıyla ifade edecek olursak hamilelik belirtilerinin en önemli işaretlerinden biri olan İmplantasyon kanaması bir diğer ismi ile (üstüne görme ya da yerleşme), bebeğin anne karnına yerleşme süreci diyebiliriz. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalan kimselerin hamilelik testi yaptırmadan ki 3-4 gün öncesinde gelen kanamalar ilk etapta başarısız bir hamilelik sonucu olarak görülüp hayal kırıklığına uğratılabilmektedir. Oysaki bu kanama embriyonun rahme tutunması sonucunda gerçekleşen bir kanamadır ve hamileliğin işaretidir. Planlı hamilelik isteyen kadınların eşleri ile fiziksel yakınlıkları sonrasında normalde beklenen adet dönemi tarihinde kanama gelmezse hamilelik şüphesi duyulabilir.

Hamileliğin kesin işaretinden biri olan adet kanamasının görülmemesinin nedeni; üreme dönemindeki kadının ay başı yumurtlaması. Yumurtlamayı rahmin tutabilmesi için korunmamak gerekir ve döllenme sonucunda embriyo rahim duvarına tutunu ve dokuya ulaşır. 

Bu dokuda pul pul dökülme ve kanama ile vücuttan uzaklaştırılır. Adet kanaması da bu şekilde hamileliğin olmadığı aylarda görülür. Bu nedenle adet olunmayınca sonuç hamileliğe bağlanır.

Yumurtlama görüldükten sonra döllenmeyle oluşan embriyonun rahme tutunmasında şiddetli olmamakla birlikte hafif lekelenme görünümlü kanamalar olur. Bu tür kanamalara ise implantasyon kanaması denir.

YERLEŞME KANAMASI (İMPLANTASYON) NASIL OLUŞUR?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, hamilelik döneminde görülen yerleşme kanamasının nasıl oluştuğuna dair şu bilgileri verdi:

Sperm ile yumurtanın fallop tüplerinde birleşmesi yani döllenme olayı sonrasında rahme doğru yol alması ve devamında ise rahim duvarının kalınlaşması halinde embriyo rahime tutunur. Salgı miktarı fazla olan ve kanlanmış olan embriyo tutunma sırasında hafif pembe veya kahverengi kanı beraberinde gösterir. Bu kanamanın özelliği beklenmedik bir süreçte yani adet döneminden 2-5 gün önce, adet döneminkinden daha farklı şekilde, az miktarda ve daha kısa süreli leke leke azalarak devam etmesidir. 

YERLEŞME KANAMASINDAN SONRA NE OLUR?

Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk açıklamalarına göre, Progesteron, HCG, östrojen ve koryonik hormonların tetiklenmesini sağlayan yerleşme kanaması olayı hamilelikte görülen bir durumdur. Yerleşme kanamasının görülmediği zaman normal aylık döngüde rahim duvarında pul pul dökülmeler görülecektir. Hamile kalmak isteyenler için bu olay adet kanamasıdır yani bebek oluşumu için olumsuz bir durumdur. Yerleşme kanaması gerçekleştikten sonra  plasenta ve embriyonun gelişimi ile fetüs rahimde yer edinecektir.

İMPLANTASYON (YERLEŞME) KANAMASI İLE REGL KANAMASI NASIL AYIRT EDİLİR? ADET KANAMASI İLE YERLEŞME KANAMASI FARKLARI

Çoğunlukla regl dönemindeki kanama ile de karıştırılan implantasyon, çamaşır üzerindeki yapısı ve rengi yönüyle ayrışabilir. İmplantasyon kanaması hafif pembemsi ve az miktarlıdır. Regl dönemindeki kanamadan farkı ilişki sonrasındaki 10 ve 14. günler arasında oluşur. İlk üç ay içerisinde meydana gelen yerleşme kanamalarını bazı anne adayları, düşük kanaması ile karıştırarak büyük bir korkuya kapılabiliyor. Halbuki bebek bu esnada rahminize yerleşmeye çalışıyordur. Oluşan hareketlilikten sonra da ortaya hafif lekelenmeler ya da kanamalar çıkabilir. İmplantasyon (yerleşme) kanaması dediğimiz bu durum çok sık yaşanıyorsa o zaman doktora gidilmelidir.

Yerleşme kanamasının rengi soluk pembe ya da soluk kahverengi iken regl kanaması daha canlı kırmızı bir kan rengindedir.

Yerleşme kanamasıkoyu kıvamlı ve akıntı gibi iken regl kanamasıakışkandır.

Yerleşme kanamasıen az 3 saat en fazla 3 gün sürer iken regl kanaması 10 gün sürebilir.

Yerleşme kanamasıregl döneminden önce gerçekleşirken regl kanamasıher ay belirli zamanlarda görülür.

Ayırıcı nokta: Kanama başlangıçta çok koyu bir şekilde kahverengindeyse ve daha sonra kırmızıya dönerse bu kanama adet kanamasından başka bir şey değildir.

YERLEŞME KANAMASI NE ZAMAN GÖRÜLÜR? YERLEŞME KANAMASI AĞRI YAPAR MI? YERLEŞME KANAMASI SONUCU VÜCUTTA GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

Çoğu zaman ağrısız bir şekilde görülen bu kanamada giderek azalma beklenen bir durumdur. Kanamanın kesilerek gitmesinin dışında ağrı veya sancılı şekilde artış görülüyorsa doktora gidilmesi gerekmektedir. Korunmasız bir ilişkiden sonraki 10. ve 14. gün aralığındaki İmplantasyon kanaması, hamileliğin ilk üç ayında karşımıza çıkabilmektedir. Üstüne görme yani yerleşme kanaması görüldüğünde vücutta gözlemlenen bazı değişiklikler ise şöyledir:

Hafif düzeyli kramp ve sancılar,
Ruh halinde farklılıklar, sinir ve asabiyet,
Vücutta ani sıcaklık artışı ve inişi,
Sık sık idrara çıkma isteği,
İştahsızlık,
Yorgunluk,
Kabızlık,
Ciltte yağlanma ve sivilcelenme görülür.

YERLEŞME KANAMASINDAN NE ZAMAN SONRA HAMİLE OLUNUR?

İmplantasyon kanaması görüldükten 3 gün sonra hamilelik testi yapmak olumlu sonuç göstermesi yüksek ihtimaldir. Ancak, net bir bilgi almak için kanamanın tamamen bittiği gün hamilelik testi uygulanmalıdır.

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN KANAMALARIN NEDENLERİ!

Fiziksel ve ruhsal değişimlerin görüldüğü hamileliğin ilk haftalarında ”Tutunma kanaması” şeklinde nitelendirilen durum hamilelik kesesine yerleşme ve boyutunun değişmesine bağlı kimi zaman lekelenme kimi zaman regl dönemindekine benzer kanamalar oluşabilir. Hamileliğin ortalarına doğru ilerleyen süreçte çoğunlukla plasenta sorunlarına bağlı görülen kanamalar tansiyonun çıkması ya da travma gibi etkenlerden dolayı plasentanın yerinden erken ayrılması sonucu oluşabilir.

Anne adaylarının başına gelebilecek kanama sorunları daha sık doğuma yakın aralıkta gerçekleşebilir. Kanamalar ilk haftalarda olduysa dinlenme ve ilaç tedavisi ile düzelme görülebilirken son dönemlerinde yaşanan kanamalar sonucunda hamileliğin sonlandırılması doktor tarafından istenilebilir.

Plasentanın rahim ağzına yakın olduğu zaman kanamanın az miktarda gelmesi durumunda dinlenmeyle beraber bebek yeterince büyüyene kadar bekletilip doğum eyleminin gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

HAMİLELİKTE LEKELENME SEBEPLERİ NELER? KANAMA İLE LEKELENME ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

Özellikle de bebek müjdesinin alındığı ilk zamanlarda görülen kahvemsi lekelenmeler, embriyonun rahim duvarına tutunması sürecinde meydana gelen durumdur. Ancak bu lekelenmeden daha farklı bir durum görüldüğü zaman örneğin kanama gibi, bu kesinlikle doktorun bilgisi dahilinde olması gereken bir konudur. Hamileliğin en önemli zaman dilimi olan birinci trimesterda hem bebeğin hem de anne adayının kendi sağlığı için beslenmeden sağlık kontrollerine, sağlık kontrollerinden bakımlarına kadar her şeyde ekstra dikkatli olunmalıdır.

Sağlık problemlerinden yana en sık görülen durumlardan birisi de hamilelik döneminde görülen kanamalardır. Peki hamilelikte hangi kanama neyden kaynaklanır? İşte en genel nedenleri…

ATILIM KANAMASI: Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan bu kanamalara sırt ağrısı, pelviste ağrı ve kramplar da eşlik eder. Tıpkı adet dönemindeki sancıya benzer ağrı ve hisler yaşanır.

PLASENTA KANAMASI: Plasentanın doğru yere yerleşmemesi ağrısı vainal kanamaya yol açabilir. Plasenta previa şeklinde tanımlanan bu durumda hamilelik kanması görülebilir. Plasentanın serviks üzerinde sabit durması yatakta dinlenme, indüksiyon ya da sezaryeni tetikleyebilir.

ÜSTÜNE GÖRME KANAMASI: İmplantasyon sorununa bağlı olarak görülen sorunlardan ortaya çıkan kanamalardır.

DÜŞÜK KANAMASI: Embriyonun rahme yeterince tutunamaması sonucunda oluşan kanamalardır.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos