728 x 90

İnfluancer Ne Demek?

İnfluancer Ne Demek?

İnfluancer ne demek? Sorusuna kısaca şöyle cevap verilebilir: Belli bir hedef kitleyi etkileme gücü olan, bunu ürün ve hizmet tanıtımında kullanan kişiye influancer denir. Youtuberlar, vloggerlar, traveller bunlara örnektir. Onlar sâdık bir hayran kitlesine sahip sosyal medya fenomenleridir. Meydanlarda konuşarak halkı etkileyenlerin dijital ortamdaki versiyonları influancerlardır. Pek çok marka, reklamını yaptırmak için influancerların kapısını çalar.

İnfluancer ne demek? Sorusuna kısaca şöyle cevap verilebilir: Belli bir hedef kitleyi etkileme gücü olan, bunu ürün ve hizmet tanıtımında kullanan kişiye influancer denir.
Youtuberlar, vloggerlar, traveller bunlara örnektir. Onlar sâdık bir hayran kitlesine sahip sosyal medya fenomenleridir. Meydanlarda konuşarak halkı etkileyenlerin dijital ortamdaki versiyonları influancerlardır.
Pek çok marka, reklamını yaptırmak için influancerların kapısını çalar. Onların, kendisini takip eden kitleyi markaya yönlendirme kabiliyeti vardır.
Otorite ve uzman figürü olarak görülürler. Pek çok kişi onları rol model kabul eder. Hayatlarını sır gibi saklamazlar, takipçileriyle sıkı bir bağ kurarlar. Böylelikle onların sadakatini daha kolay kazanırlar.
İnfluancerların yapacağı reklam, kendi başınıza yapacağınız reklamdan kat kat etkili olacaktır. Markaların reklam yüzü olan influancerlar, sosyal medyada prestij sahibi, -deyim yerindeyse- her paylaşımı olay olma potansiyelinde kişilerdir. Böyle birinin size referans olarak ürün veya hizmetinizi tanıtması, şüphesiz ki daha çok müşteri bulmanızda büyük rol oynayacaktır.

İnfluancer Nasıl Olunur?

  • ‘Peki, influancer ne demek? Onu anladım. İnfluancer olmak için neler yapılmalı? Diyorsanız maddeler hâlinde şöyle belirtebiliriz:
  • Hangi alanda faaliyet göstereceğinize, hangi sosyal medya platformlarında yer alacağınıza karar verip bu doğrultuda içerik üretin.
  • Takipçilerinizle samimi ilişkiler kurmaktan korkmayın.
  • Başkalarından ilham alın fakat onları taklit etmeyin. Özgün ve farklı olun.
  • Bir paylaşımınızda, çektiğiniz bir videoda ürün tanıtımı yapacaksanız bunu takipçilerinize hissettirmeden gerçekleştirin. ‘Reklam kokan hareketler bunlar!’ demelerine yol açmayın!
  • Takipçi sayısından çok niteliğine önem verin. Size değer veren birkaç bin aktif takipçi, yüzbinlerce pasif takipçiden daha iyidir.
  • Sektörünüzdeki çeşitli etkinliklere katılın. Benzer hesaplarla işbirliği yapın. Mesela canlı yayın veya Youtube videolarınızda birbirinizi konuk edin. Paylaşımlarınızda birbirinizi etiketleyin. Kimsenin yalnız başına influancer olmadığını unutmayın.
  • Olumsuz yorumları görmezden gelmeyin veya kötü tepki vermeyin. Bunları lehinize çevirmesini bilin. Profesyonel bir sosyal medya uzmanından yardım alarak influancer olma yolunda daha hızlı mesafe katedebilirsiniz.

İnfluancer Olmanın Avantajları

Markalarla işbirliği yapabilir ve çok yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.
Pek çok hizmet ve üründen ücretsiz yararlanma imkânı bulursunuz. Diyelim ki gezdiğiniz yerleri Instagram’da paylaşan bir influancersınız. Bir restoran özenle donatılmış bir masa hazırlayıp hiçbir ücret almadan size sunabilir. Karşılığında yapacağınız tek şey masanın fotoğrafını paylaşmak olacaktır. Ya da bir otel, sizden havuz kenarında bir fotoğraf paylaşmanızı ve altına övgü dolu sözler yazmanızı isteyebilir. Bunun bedeli çok câziptir: Ücretsiz konaklama!
İnfluancer olmanın faydaları maddi boyutla sınırlı değildir. Ayrıca influancerlık büyük bir kişisel tatmin sağlar. Size yönelen ilgiyle, hayranlık derecesindeki sevgiyle kendinizi çok havalı hissedersiniz! Motivasyonunuzu hep yüksek tutarsınız. Üzücü bir olay yaşadığınızda, hasta olduğunuzda binlerce destekçi ulursunuz.

İnfluancer Marketing Ne Demek?

Türkçeye ‘etkileyici pazarlama’ olarak çevrilen influancer marketing, uzun vadede kârlılık oranını artırır. Hedef kitlenin genişletilmesini kolaylaştırır. Marka bilinirliğini olumlu etkiler.
İnfluancer marketing çalışmalarının başarılı olabilmesi için reklam yapan hesabın yüksek sayıda organiksi olmalıdır. Gelen beğeni ve yorum gibi etkileşimlerin doğal olması gerekir. Aksi takdirde para boşa gidecektir.
Reklam içeriği de influancer pazarlama konusunda kritik rol oynar. İçeriğin kullanıcıyı sıkmaması, reklam olduğunun fazla hissettirilmemesi lâzımdır. Sinopsis tavsiyeler üzerinden hazırlanmalı, hedef kitleye ve ilgili platforma uygun bir dil kullanılmalıdır.
Markayla alâkalı profiller seçilmelidir. Ürün veya hizmetiniz, influancer olarak yardım alacağınız kişinin takipçi kitlesine hitap ediyor olmalıdır. Ayakkabı satıyorsanız milyonluk oyun kanalına sahip bir influancerın yapacağı reklam size pek fayda sağlamayabilir.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos