728 x 90

Kabızlık nedir ve neden olur? Kabızlığı bitiren doğal kür teklifleri…

Kabızlık nedir ve neden olur? Kabızlığı bitiren doğal kür teklifleri…

Bağırsakların çeşitli sebeplerden ötürü yavaşlaması ile yaşanan kabızlık hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki kabızlık nedir …

Bağırsakların çeşitli sebeplerden ötürü yavaşlaması ile yaşanan kabızlık hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki kabızlık nedir ve neden olur? Kabızlığı bitiren doğal kür önerileri nelerdir? Yaşam kalitesini olumsuz etkiler bunun yanı sıra ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren kabızlığa dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Bilimde konstipasyon olarak geçen kabızlık bazı nedenlerden dolayı bağırsak fonksiyonlarının yavaşlaması ile yaşanır. Dışkının dışarı çıkma esnasında zorlanma ve ağrı çekme gibi durumlarla kendini gösterir. Bağırsak bozukluğu hastalıklarından en yaygını olan kabızlığı yeme bozukluğu ya da bazı beslenme alışkanlıkları tetikler. Uzun süre ya da sık sık yaşanılan kabızlık ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Özellikle kabızlık esnasında yaşanan kanlanma, karın ağrısı ve kilo kaybı durumları bu sorunların habercisidir. Kabızlığa genellikle muz, pirinç lapası, makarna ev fast food yiyecekleri neden olur. Aşırı ciddi hale gelen kabızlığa lavma denilen uygulama yapılır. Makattan yapılan bu uygulamada bağırsaklardaki sıvı oranını artırıp dışkılamanın daha kolay olması sağlanır. Aksi halde sık sık kabızlık bağırsaklardaki hücre yapısını bozduğundan kansere bile yol açabilir. Ancak hafif kabızlık sorunları evde doğal yöntemlerle geçebilir. Bunlardan en etkilisi diyet lif kaynağı yüksek olan kayısı tüketimidir. Daha sonra yeşil çay gelir. Uzmanlar evde doğal yöntem uygulamadan bir uzmana başvurulması önerilir. 

KABIZLIK NEDEN OLUR?

Katı gıdalarda yüksek oranda bulunan yağ ve karbonhidrat

Çok fazla inek sütü ve inek sütünden yapılan ürünler tüketmek

– Uzun süreli hareketsiz kalma 

– Ruhsal sorunlardaki artışın sinir sistemini olumsuz etkilemesi

– Aşırı yemek tüketimi

– Bazı ilaçların içerdiği yüksek miktarda alüminyum ve kalsiyum maddeleri

– Bağırsaklardaki iltihap oranının artması

– Croh, depresyon, anksiyete, alzheimer ve parkinson hastalıkları

Hormonal dengesizlik

Dışkılama kısmındaki kaslarda yaşanan rahatsızlıklar

Gelen tuvaleti sürekli erteleme gibi durumlar kabızlığa yol açar.

KAÇ ÇEŞİT KABIZLIK VARDIR?

İki tür kabızlık vardır. Bunlar zamanına ve belirtilerine göre değişir. Kronik olan kabızlık yani sürekli yaşanan kabızlık en az 3 en fazla 6 ay görülür. Bu rahatsızlık genellikle 30 yaş sonrasında yaşama sıklığı artar. Belirtiler sürekli yaşanır. Ancak akut kabızlık hızla gelişir. Belli dönemlerde görülür. Örneğin kış aylarında bu rahatsızlık sıklıkla görülür. Nedeni ise hareketsiz yaşamdır.

KABIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Tuvalet geldiği hale dışkılamamanın yapılamaması

Tuvalet esnasında makatta zorlanma ve ağrı

Sık sık kasılma yaşanmasına rağmen çok az miktarda yapılması

KABIZLIK NASIL GEÇER?

Gün içerisinde su tüketimini artırma

Beslenmede lif oranı yüksek besinler tüketerek

Kafein içeren içecekleri azaltarak

Ağız içindeki lokmalar iyice çiğnendikten sonra yutularak

Gelen tuvaleti ertelemeden yapma

Süt ve süt ürünlerinin oranı azaltılarak

İŞTE KABIZLIĞA İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER

PORTAKAL KÜRÜ

15 portakal yaprağını iyice kaynatınız. Süzdükten sonra bir gün boyunca dillenmesi için buzdolabına koyunuz. Her sabah yemek yemeden bir bardak tüketiniz. Kabızlık rahatsızlığı bitene kadar bu karışımı tüketebilirsiniz.

PIRASA VE ZEYTİNYAĞI KÜRÜ

3 adet pırasayı kesiniz 4 su bardağı su ile kaynatınız. Ardından yarım çay bardağı zeytinyağı koyup 5 dakika daha pişirip tüketebilirsiniz.

KABIZLIĞI ÖNLEYEN SİRKE TARİFİ

Dr. Feridun Kunak programında kabızlık için en doğal kürün yapılışını seyircilerle paylaştı. Kunak, ayrıca nasıl kullanılması gerektiğini de belirti. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos