728 x 90

Kara mürver nedir? Kara mürver nasıl tüketilir? Kara mürverin yararları nelerdir?

Kara mürver nedir? Kara mürver nasıl tüketilir? Kara mürverin yararları nelerdir?

C vitamini bakımından zengin olan kara mürver, virüs ve bakterileri temizlemede etkili olduğu kadar bağışıklığı da güçlendirmede oldukça etkili …

C vitamini bakımından zengin olan kara mürver, virüs ve bakterileri temizlemede etkili olduğu kadar bağışıklığı da güçlendirmede oldukça etkili bir besindir. Yüzyıllardır doğanın insan oğluna sunduğu mucizevi bir besin olan kara mürver hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Kara mürver nedir? Kara mürver nasıl tüketilir? Kara mürverin faydaları nelerdir? Tüm soruların yanıtı haberin detayında:

Bilimsel adı Sambucus nigra olan kara mürver, çalı formundaki ağaçlarda yetişir. Siyah yaşlı, Avrupa yaşlı, Avrupa mürver ve Avrupa siyah mürveri olarak da adlandırılır. ısalk ve nemli topraklarda kolayca yetişir. Bazı formları zehirli olan bu besini bilen kişilerin toplamasında fayda var. Beyaz çiçeklerle oluşan meyveler olgunlaştıkça kırmızı, mor ve siyah renkleri vardır. Güçlü bir C vitamini içeren kara mürver, ilaç ve kozmetik sektöründe de ham madde olarak kullanılır. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika da sıklıkla tüketilen meyve, ülkemizde ise Karadeniz topraklarında yetiştirilir. Çalı şeklinde çıkan meyveler İlkbaharla beraber çiçeklenir. Nisan sonunda da meyveler oluşmaya başlar. İnsanlar genellikle suyunu çıkartıp ya da reçelini yaparak meyveyi tüketirler. Tarih boyunca şifa amaçlı tüketilen meyve kapsül haline getirilerek eczanelerde satılır. Bilinçsiz kullanması konusunda uzmanlar uyarılarda bulunur. Aşırı tüketildiğinde fayda vermez. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu C vitaminini gün içerisinde kolaylıkla karşılar. Özellikle demir eksikliği olanlar için doğal bir ilaçtır.

KARA MÜRVERİN FAYDALARI NELERDİR?

Mevsim geçişlerinde artan virüs ve bakteriler üst solunum yolları hastalıklarının yaşanmasında artışa neden olur. Önlem alınmadığında ciddi sonuçlar doğurabilecek olan bu hastalıkların önüne geçmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Özellikle antikor üretme bakımından direnci olması gereken bağışıklığın suya da ihtiyacı vardır. Kara mürver meyvesi suyu hem C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir hem de artan antikorların yüksek ateşe neden olma ihtimalini düşürür.

Güçlü bir iltihap kurutucu olduğundan boğaz ve genizde biriken balgamı kolayca sökülmesini sağlar. İdrar yolunda ya da kan da enfeksiyon birikmesini önler. Vücudu toksinlerden arındırarak hücrelerin yapısını yeniler. Bu özelliği sayesinde yapılan araştırmalarda kanser hastalıklarının da yaşanmasının önüne geçtiği tespit edilmiştir. 

Antioksidan maddeler içeren kara mürverin, cilt sağlığına da katkısı vardır. Hücreleri yenileme özelliği sadece organların değil aynı zamanda cildin alt tabakası olan dermisi de yenileyerek deforme olmasını önler. Erken yaşlanma gibi durumların önüne de geçer. Uzun süre cildin parlak ve canlı kalmasını sağlar. Eski çağlarda kadınlar kara mürveri havanda dövüp yüzlerine sürermiş. Şimdilerde ise kara mürver özlü özel maskeler var. 

Sindirim sistemi içinde doğal bir ilaç olan kara mürver, bağırsak florasının dengesini korur. Mide duvarını güçlendirerek ülser ya da reflü oluşmasını engeller. Besinlerin enzimlenmesini kolaylaştırır. Lif özelliği sayesinde de bağırsak fonksiyonlarını artırarak kabızlığın önüne geçer. Kolon ve bağırsak kanseri gibi sağlık sorunlarının oluşmasını önler.

Kadınların her ay dönümünde gördüğü adet döngüsünün dengesizliğini engeller. Hormon bezlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Direk olarak kist oluşumunu engellemezse bile kistin oluşmasına neden olacak durumların önüne geçer. Adet sürecinde özellikle kadınların kaybettiği vitamin ve minerallerin eksikliğini ortadan kaldırır.

Kolajen üertimine katkı sağladığından kemik, diş ve kas kayıplarını önler. Daha güçlü olmalarını sağlayan kara mürver, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemikte su kaybı, romatizmal hastalıkların yaşanmasını geciktirir. Yöre insanları bu özelliği sayesinde kara mürverin yaşam sırrı olduğunu söyler. Ayrıca uzmanlarda çok abartılmadan hamilelik dönemi ve gelişim çağındaki çocukların tüketmesinin bu yüzden faydalı olacağını vurgular. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos