728 x 90

Klima çarpması belirtileri ve tedavisi nelerdir? Klima çarpmasına doğal yöntem!

Klima çarpması belirtileri ve tedavisi nelerdir? Klima çarpmasına doğal yöntem!

Sıcak havalarda serinlemek amaçlı kullanılan klima ya da soğutucular aslında ciddi sağlık sorunlarına da yol açar. Bilimsel verilerde klima …

Sıcak havalarda serinlemek amaçlı kullanılan klima ya da soğutucular aslında ciddi sağlık sorunlarına da yol açar. Bilimsel verilerde klima çarpması rahatsızlığı olarak geçen sağlık sorunu özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında artmaktadır. Gribal sorunlar gösteren bu rahatsızlık kişinin günlük yaşantısını sıkıntıya sokar. Peki Klima çarpması belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Sıcak havalarda dengesizleşen vücut ısısı sonucu ortaya çıkan bazı komplikasyonlar vardır. Kişiler bu durumu engellemek için klima gibi soğutucu aletler ile vücut ısılarını dengelemeye çalışır. Ancak uzmanlar yapılan müdahalenin klima çarpması denilen rahatsızlığa neden olabileceğini vurgular. Bilinçsizce kullanıldığında ortaya çıkan sağlık sorunlarına yol açan klima, genellikle yeteri miktarda temizlenmediğinden kaynaklanır. Klima çalışımı makine sistemine sahip olduğundan içeriğinde bakteri birikmesi gayet normaldir. Uzmanlar bu yüzden aşırı sıcaklarda kullanımı artan klimalar mutlaka iki günde bir temizlenmelidir. Aksi halde lejyoner denilen bakteri klimanın soğutma kanallarından hava yoluyla solunma yerleşip üst solunum yolları hastalıklarına neden olabilir. Ya da aşırı soğutucu derecede kullanılan klima vücudun ısı dengesini bozar. Bağışıklığın zayıflamasına yol açacak etkenlere neden olur. Bu da bazı hastalıkların yaşanmasına zemin hazırlar. 

KLİMA ÇARPMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şiddetli baş ağrısına bağlı baş dönmesi,

Vücut ısısının dengesiz hava koşullarına bağlı ortaya çıkan yüksek ateş,

Boyun, sırt, bacak ve kollar da kasılma ve tutulma meydana gelmesi,

Göğüs kafesinin nefes alırken sıkışması,

Vücut hareketlerinde sınırlama gibi belirtilerle kendisi gösterir.

KLİMA ÇARPMASI NASIL ÖNLENİR?

Sıcak ortamdan direk soğuk ortama geçilmemesi gerekir.

Klima kişilere vuracak açıda olmamalıdır.

Her hafta düzenli olarak klimalar temizlenmelidir.

Derece olarak 23 ya da 25 olarak değişmelidir.

Nem oranını dengeleyen klimalar daha sağlıklıdır.

Belirli aralıklarla klimaların olduğu ortam havalandırılmalıdır.

KLİMA ÇARPMASINA DOĞAL YÖNTEM

Boyun, kol, bacak ve sırt tutulmaları için sıcak kompres uygulanmalıdır. Üşütmeye neden olan klima için ise bir tutam yeşil çay 2 çay kaşığı zencefili 1,5 su bardağı su ekleyerek iyice kaynatın. Ardından içerisine 5 – 6 damla limon sıkarak tüketiniz. Zayıf düşen bağışıklık sistemini güçlendirmek için ise çilek, karpuz, şeftali ve kavunu blendrıdan geçirerek günde bir kase tüketmeniz de fayda var.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos