728 x 90

Mürdüm eriğinin bilinmeyen yararları nelerdir? Güçlü C vitamini içeren mürdüm eriği…

Mürdüm eriğinin bilinmeyen yararları nelerdir? Güçlü C vitamini içeren mürdüm eriği…

Vücut direnci için gerekli olan C vitamini bakımından zengin plan mürdüm eriği aynı zamanda cilt içinde gerekli vitamin ve mineralleri …

Vücut direnci için gerekli olan C vitamini bakımından zengin plan mürdüm eriği aynı zamanda cilt içinde gerekli vitamin ve mineralleri fazlasıyla karşılar. Anavatanı Asya ülkeleri olan mürdüm eriği mor bir renge sahiptir. Ülkemizde de son 10 yıldır popüler oldu. Japon eriği olarak da bilinen mürdüm eriği hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Mürdüm eriğinin bilinmeyen faydaları nelerdir?

Mürdüm eriği, yaz aylarının vazgeçilmez bir magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Kara erik olarak da adlandırılan bu meyve Ağustos- Eylül aylarında olgunlaşır. Tadı biraz mayhoş olan eriği olgunlaşınca daha çok tüketebilirsiniz. Gül ailesine ait olan mürdüm eriğinin anavatanı Japonya’dır. Bu yüzden bir diğer adı Japon eriğidir. C vitamini bakımından güçlü olduğundan bazı ilaçlar için ham madde olarak kullanılır. Vücut direncini artıran mürdüm eriği, alternatif tıpta da en çok tercih edilen besindir. Uzman Ender Saraç, mürdüm eriğinin fayda sağlamadığı hastalığın neredeyse olmadığını vurgulamaktadır. Kan yapıcı hücrelerin sayısını artıran mürdüm eriği, özellikle menopoz sonrası bazı komplikasyonlar yaşayan kadınlara fayda sağlar. Taze mürdüm eriği mor rengindedir ancak kaldıkça lacivert renge döner. Glimsemik indeks seviyesi düşük olduğundan kan şekerinde de olumsuzluğa neden olmaz. 

MÜRDÜM ERİĞİNİN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

Meyvenin içinde bulunan C vitamini vücudumuzun bağışıklık sistemimizi güçlendirir. 

Antioksidan özelliği sayesinde idrar söktürücü özelliği bulunur.

Böbrek, karaciğer gibi hastalıklara iyileştirmede etkilidir.

Romatizmal hastalıklar gibi birçok hastalığı iyileştirici özelliği bulunuyor. Aynı zamanda uzmanlar, kara eriğin tansiyon ve kalp hastalarına da iyi geldiğini belirtiyor. 

– Antioksidan özelliği sayesinde sinir sistemindeki kötü huylu hücreleri azaltır ve beyindeki mutluluk hormonlarını artırarak stresi azaltır.

Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. 

 Düşük glisemik endeksine sahip olan mürdüm eriği, bu özelliği sayesinde kan şekerini dengede tutar.

Sindirim sistemindeki parazitleri temizleyerek metabolizmayı hızlandırır ve kabızlığa yakalanmayı önler.

Tam bir sağlık deposu olan eriğin adet düzenleyici etkisi bulunmaktadır.

Ayrıca mürdüm eriğini kalorisi düşük olduğundan dolayı, her zaman tüketebilirsiniz.

KURU MÜRDÜM ERİĞİ NE İŞE YARAR?

Diyet yapmak isteyenler için kuru mürdüm eriği inanılmaz bir besin kaynağıdır. Hem mide ve bağırsakları çalıştırır hem de vücut direncini artırır. Aynı zamanda gün içinde uzun süreli tokluk sağlayarak abur cubur tüketme isteğini azaltır. Böbrek taşı olanlar için uzmanlar özellikle kuru mürdüm eriğini önerir. Ayrıca halen devam eden araştırmalarda mürdüm eriğinin kanser hastalıklarında da fayda sağladığı düşünülüyor. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos