728 x 90

Sayılar çocuklara en kolay nasıl öğretilir? Okul öncesi sayı öğretme aktiflikleri

Sayılar çocuklara en kolay nasıl öğretilir? Okul öncesi sayı öğretme aktiflikleri

0-6 yaş dönemindeki çocuğunuza kazandırabileceğiniz sayı kavramları bilgisi ile matematiksel becerilerinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz …

0-6 yaş dönemindeki çocuğunuza kazandırabileceğiniz sayı kavramları bilgisi ile matematiksel becerilerinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun daha küçük yaştan itibaren matematiği sevmesi ve ona alışması için öğretebileceğiniz bazı temel püf noktalar sayesinde matematiği anlaması daha kolay olacaktır. Okul öncesi sayı etkinlikleri neler? Sayı sayma nasıl öğretilir? İşte çocuklara sayı öğretme yöntemleri:

Okul çağındaki bir çocuğun ilerleyen zamanlarda matematik dersinde zorlanmaması ve kolaylıkla yapabilmesi için küçük yaştayken temel bazı konuları öğrenmelidir: Sadece matematikte değil diğer derslerde de yavaştan alıştırmalar yaparak okul dönemine hazırlık yapmak, akademik performansı bakımından oldukça faydalı olacaktır. Bu nedenle sizinde okul öncesi yaşta bir çocuğunuz varsa, onu sıkmadan eğlenceli yollarla harfleri tanıtma ya da sayıları öğretme gibi etkinlikler yaparak gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun eğlenirken öğrenmesini sağlayarak onu yavaş yavaş okul hayatına hazırlamak hem evde geçen zamanlarını verimli geçirmesi açısından hem de okul hayatını kolaylaştıracağı için önemlidir. Çocuğunuza matematiği ders değil de oyun gibi anlatırsanız öğrenmesini daha kolay hale getirebilirsiniz. Her şeyden önce matematikte işe sayıları öğretmekle başlayabilirsiniz. Peki çocukları sayılarla nasıl tanıştırmak gerekir? Okul öncesinde sayılar nasıl öğretilir? Sayılar en kolay nasıl öğrenilir? Çocuklara sayıları öğretme teknikleri…

ÇOCUKLARA SAYI SAYMA NASIL ÖĞRETİLİR? OKUL ÖNCESİ SAYI SAYMA ETKİNLİKLERİ NELER? SAYILARI ÖĞRENİYORUM…

Günümüzdeki bazı ebeveynler genellikle ”Çocuğum artık sayabiliyor” diye düşünerek bu konunun üstüne gitmeyebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çocuğun sayı saymasının sayı kavramını tam anlamıyla öğrendiği anlamına gelmemesidir. Çocuklar sayıları saymayı gerçekten öğrendiği için değil, sayıların sırasını çok iyi ezberlediği için sayıyor olabilir. 

Bu nedenle çocuğun sayı kavramını iyice kavrayabilmesi için ilk önce eşleme, sınıflama, sıralama gibi etkinlikleri başarıyor olması gerekir. Bu becerileri kazanan çocuklarla daha sonra sayı çalışmaları yapılarak çocukların sayı kavramını pekiştirmesi gerekir.

Erken dönemdeki çocuğunuzun sayılar, renkler ya da harflerle ilgili uyarı almasını fark ettiğiniz zaman onunla bol bol etkinlikler yapabilirsiniz. Bebeklikten itibaren ona sesli bir şekilde kitap okumak, sayı saymak, oda aksesuarında sayılardan yararlanmak ya da onlara ulaşabiliyor olması bile sayı öğrenimini hızlandıracaktır.

Ders gibi değilde günlük hayatta sergilediğiniz hareketleri bile oyun gibi sayılar üzerinden götürebilirsiniz. Oyuncaklarıyla oynarken lego veya bloklarla sayı sayma ile miktar kavramları sayıları öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

SAYILAR EN KOLAY NASIL ÖĞRENİLİR? EN EĞLENCELİ SAYI ETKİNLİKLERİ

MALZEMELER:

Kek kalıbı, sayılar ve fasulye.

UYGULANIŞI:

Ayrı ayrı kek kalıplarının içine kağıda yazdığınız sayıları ya da hazır sayı kalıplarını yerleştirin. Ardından sayıların değeri kadar fasulyeyi kalıplara koyun. Ardından sayıları parmağınızla göstererek oyununuza devam edin.

NOT: Oyunu çocuğunuzun yaş seviyesine göre uyarlayabilirsiniz. 3-4 yaş aralığındaysa; 1-5 arası sayıları 4 yaş üzeriyse; 1-10 arası sayıları kullanın.

OKUL ÖNCESİ EVDE MATEMATİK ETKİNLİKLERİ! 

1. BESİNLERİ SAYIN

Yemek sofrasındaki yiyecekleri sayın. Çocuğunuzdan tabağına 5 havuç ve 5 elma dilimi koymasını söyleyin.

2. PELUŞ OYUNCAKLARI AYIRIN

Oyuncakları arasında peluş türünde olanları ayırarak diğer oyuncakları ile sınıflandırma yapmasını isteyin. Büyük yaş grupları için tercih edilebilir.

3. ÇORAPLARI EŞLEYİN

Çorapların olduğu sepette benzer görünümdeki renkli çorapları rengine ve sayısına göre ayırmalarını isteyebilirsiniz. (Çoraplar desenli değil tek renk olmalı, aksi halde kafa karıştırıcı olabilir)

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos