728 x 90

Susatmayan sahur menüsü nasıl hazırlanır? Tok tutan pratik sahur yiyecekleri

Susatmayan sahur menüsü nasıl hazırlanır? Tok tutan pratik sahur yiyecekleri

Ramazan ayında daha rahat ve kolay oruç ibadetini gerçekleştirmenize yardımcı olacak sahur menüsünü sizler için derledik. Susuzluktan dolayı gün …

Ramazan ayında daha rahat ve kolay oruç ibadetini gerçekleştirmenize yardımcı olacak sahur menüsünü sizler için derledik. Susuzluktan dolayı gün içerisinde hararetlenmenize neden olmayacak besin önerilerini ve doyurucu sahur menü listesini okumak için haberimizi okuyabilirsiniz. Oruçluyken susamamak içi sahurda ne yemeli? Tok tutan ve susatmayan sahur menüsü listesi nedir? Sahur yaparken dikkat etmeniz gerekenler…

Günlük hayatta su içmeyi çok seviyorsanız ama sıcak havalarda gelen hararetlenme ile de elinizde devamlı su bardakları kalıyorsa, uzun gün vakitlerinde oruçluyken zorlanıp zorlanmayacağınızı kestiremeyip endişe duymanız normaldir. Ancak doğru ve sağlıklı bir sahur menüsü ile bu endişelerin ne kadar yersiz olduğunu deneyerek anlamanız mümkün. Her sağlıklı Müslümanın 30 gün boyunca tutması farz olan oruç ibadetinde gerek dini yönden gerek de sağlık açısından muhakkak sahur yapılması gerekir. Hz. Enes (r.a) rivayetlerine göre, Peygamber Efendimiz (SAV), orucu sahura kalkarak tutanlar için bereket olacağını hadis-i şerifte şöyle buyuruyor: “Sahur yapınız, zira sahurda bolluk-bereket vardır.” (Buhârî, Savm 20; Müslim, Sıyâm 45. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 17; Nesâî, Sıyâm 18,19; İbni Mâce, Sıyâm 22) Ramazan ayı için uzmanların iftar ve sahur ile ilgili açıklamalarına baktığımızda özellikle de masum görünen çaya ve kahveye dikkat çektiğini görürüz. Kafein miktarı yüksek olan bu gibi içecekler sahurda tüketildiğinde oruçluyken daha çok susamanıza neden olacağı için önerilmemektedir. Peki susamamak için ne yapılmalı? Sahurda susatmayan besinler neler? Gün boyu tok kalmaya yardımcı sahur menüsü örnekleri neler? İşte diyette sahur..

ORUÇLUYKEN SUSAMAMAK İÇİN SAHURDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

1- İçerisinde fazla miktarda tuz ve baharat bulunan yiyecekler tüketilmemelidir. 
2-  Kızartma türü yiyecekler, susatacağı için tercih edilmemelidir.
3- Asitli/meyveli içecekler gün boyu susuzluk çekmenize neden olacaktır.
4- Orucu açtıktan sonra sahura kadar olan vakitte en az 2,5 litre su tüketilmelidir.
5- Lifli ve su miktarı bol olan besinler tüketilmelidir.
6- Yalnızca sahurda değil iftarda da bol sıvı tüketilmelidir. 
7- Ağır yemekler yerine kahvaltılık, sebze ve meyve gibi hafif besinleri tercih etmelisiniz.

HEM TOK TUTAN HEM DE SUSUZLUĞU GİDEREN SAHUR İÇECEĞİ TARİFİ

MALZEMELER:

Bir su bardağı kefir
1 adet salatalık
2-3 sap nane
1-2 damla limon 

YAPILIŞI:

Oruç ibadeti için kalkacağınız sahurda, ertesi gün daha az acıkmak ve susuzluk çekmek için tüketebileceğiniz ideal besinlerden birisi de kefirdir. Hem ferahlık hissettiren hem de sağlıklı olan kefiri salatalık, nane ve limon ile blenderdan güzelce geçirin. Hazırlar hazırlamaz tüketilmesi önerilen kefir karışımını bekletip tüketirseniz dışarıda kaldığında bozulma ihtimalinin fazla olacağını unutmamalısınız.

DİYETE UYGUN ÖRNEK SAHUR MENÜSÜ NASIL HAZIRLANIR?

1 adet yumurta ve 1 ince dilim beyaz peynir ile hazırlanmış peynirli menemen ya da peynirli omlet
2-3 ince dilim tam buğday ekmeği
1 karper büyüklüğünde beyaz peynir
Domates, salatalık, yeşillik söğüş (yağsız )
1 porsiyon meyve
1 su bardağı süt

TOK TUTAN SAHUR MENÜSÜ! ACIKMAMAK İÇİN SAHURDA NE YEMELİ?

1- Yumurta: Sahur için eşsiz bir besin. Omlet şeklinde ya da haşlanmış yumurta şeklinde tüketebileceğiniz gibi menemen gibi sebzelerle de tercih edebilirsiniz.

2- Peynir: Kemik gelişimine de yardımcı olan güçlü kalsiyum kaynağı peyniri sahurda yiyebilirsiniz. Peynir yiyemeyenler yoğurt tüketebilir.

3- Proteinli salatalar: Ton balığı, tavuk ve et parçalarından yapılan sağlıklı salatalar yenebilir.

4- Posa değeri yüksek çorbalar: Özellikle kuru baklagilli yoğurt çorbaları, yulaf kepeği ve mercimekli sebze çorbaları ile etkili beslenme sağlayabilirsiniz.

5- Taze meyveli ya kuru yemişli yoğurtlar tüketilebilir.

6- Ayran ve kefir gibi mükemmel sahur karışımları önerilebilir.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos