728 x 90

Ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir & tedavisi var mıdır

Ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir & tedavisi var mıdır

Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Hürrem karakteriyle hafızalara kazınan Meryem Üzerli’nin tükenmişlik sendromuna yakalandığı söylendi.Genellikle …

Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Hürrem karakteriyle hafızalara kazınan Meryem Üzerli’nin tükenmişlik sendromuna yakalandığı söylendi.Genellikle popüler olan kişilerin yaşadığı bu sendrom hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Yüksek stres altında olan olan kişilerde görülür ve yaşam kalitesini düşürür. Ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir?

Ünlüler dünyasında sık sık karşımıza çıkan tükenmişlik sendromu herkesin yaşayabileceği bir ruhsal bunalım halidir. Günümüzde her dört kişiden en az 2’sinde ortaya çıkan bu sendromun tedavisi mümkündür. Ancak yoğun şekilde yaşayan ve tedavi görmeyen kişileri intihara meyili duruma bile getirir. Hastalık kişinin yoğun iş hayatında kendini çevresine göre daha başarısızı ve pasif hissetmesiyle ortaya çıkar. Buna paralel kişi de yorgunluk ve bitkin durumlar seyir olarak ilerler. Sinsi bir rahatsızlık olan tükenmişlik sendromu, yavaş yavaş ilerler aniden patlar. Hastalığın semptomları artıkça kişinin yaşam kalitesi daha fazla düşer. Dayanılmaz noktaya geldiğinde kişi çevresinden işinden uzaklaşmaya başlar. İlk olarak 1974 yılında Herbet Freudenberger tarafından kişinin yaşadığı duygusal çöküşün tükenmişlik sendromu olduğunu ortaya koymuştur. O yıllarda pek çok bilim insanı kişilerin yaşadığı bu durumlar farklı isimler vermiştir. Bunlardan biride Chirtina Maslach’tır. Maslach bu durumu herkesin yaşamadığını genel olarak iş ortamında olan insanların yaşadığını vurgulamıştır. Daha sonraki yıllarda Dünya Sağlık Örgütü bu sendromu hastalık listesine ekledi. Uzun süredir ekranlardan uzak duran Teoman, geçtiğimiz günlerde bir arkadaşıyla görüntülendi. Ünlü şarkıcı kendisini görüntüleyen muhabirlere yorulduğunu bu yüzden her şeyden uzak durduğunu söyledi. Teoman “Çok yoruldum, tükenmişlik sendromu yaşıyorum. Ben yarı emekli oldum. Sadece bir iki single yayınlayacağım. Kimseyle de düet yapmayacağım” şeklinde konuştu.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sürekli olumsuz düşünme hali

Depresif ve pesimistlik 

Kolay işler karşısında bile çabuk yorulma

Toplum içinde kendini değersiz görme 

Kronik uykusuzlukla beraber bedensel ağrılar

Sinir hücrelerindeki deformasyon nedeniyle unutkanlık ve dalgınlık

Solunum güçlüğü, kalp ritim bozukluğu

Sindirim bozuklukları

İş ortamında güvensiz ve beceriksiz hissetme

Kalabalık yerlerde çabuk sıkılma

Sürekli karanlık yerlerde tek başına oturma

Uzun süreli düşünme hali gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak bu belirtiler hemen hemen her ruhsal hastalıkta mevcuttur. Tükenmişlik sendromu noktasında bu durumları sürekli ve şiddetli olması önemlidir. Kişi genellikle başkalarına Hayır diyemez. İş ortamının hep baskıcı olduğunu düşünür. Uzmanlara göre bu hastalığı çok fazla duygusal ve fedakar olan insanlar yaşar. 

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNUN TANISI NASIL KONUR VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hastalığın tanısı için belirtilerin şiddetli kendini göstermesi gerekir. Bunun akabinde psikolog kontrolünde kişi tedavi sürecine başlar. Hastaya Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MBI) uygulanır. Bu testler sonrası sendromun seviyesi belirlenir. Burada en önemli durum doktorun tetkikleri dikkatli yapması gerekir. Çünkü yukarıda bahsedildiği gibi hastalık başka ruhsal rahatsızlıklarla aynı belirtileri gösterir. Öncelikle doktor tükenmişlik sendromundan tam emin olduktan sonra ruhsal süreci düzeltmeye yönelik tedavilere başlar. Hangi durumun hastalığı tetiklediği tespit edilerek öncelikle o çözülür. Hastanın daha öz güvenli olması için testler ve konuşmalar yapılır. Kişinin mutlu olduğu her şey daha fazla ağırlık vermesi istenir. Ayrıca sinir hücrelerindeki deformenin giderilmesi için doğal besinler önerilir. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve kişisel bakım bu noktada önemlidir. Tedavinin olumlu sonuç vermesi için kişinin de tedaviye karşı olumlu olması gerekir. 

admin
ADMiNiSTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos