728 x 90

Uzmanlar uyardı: Ekmekleri 90 derecelik fırında 10 dakika bekletin

Uzmanlar uyardı: Ekmekleri 90 derecelik fırında 10 dakika bekletin

Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirler giderek sıkılaştı. Uzmanlar bu tedbirlerden en önemlisinin dışarıdan eve getirilen poşet ve gıdalar …

Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirler giderek sıkılaştı. Uzmanlar bu tedbirlerden en önemlisinin dışarıdan eve getirilen poşet ve gıdalar olduğunu vurguladı. Özellikle dışarıdan alınan ekmeğin fırında 90 derecede 10 dakika bekletilmesi önerildi.

Solunum ve hava yoluyla hızla yayılan koronavirüsün yüzeylerde kalma süresi de yüksektir. Bu yüzden kişiden kişiye bulaşma riski yüksek olduğu kadar temasla da bulaşma olasılığı vardır. Uzmanlar sosyal mesafenin ve hijyenin oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erbaş, Kovid-19 koronavirüsünün engellenmesi için tedbirleri alışkanlık haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erbaş, markette gitmeden önce mutlaka evde liste yapılması gerektiğini bu yüzden markette oyalanmadan ihtiyaçların karşılanıp uzun süre kalmadan oradan ayrılması gerektiğini belirtti. Ayrıca uzman doktor alışverişe kolonya, maske ve eldiven olmadan çıkılmaması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

EKMEKLERİ 90 DERECELİK FIRINDA 10 DAKİKA BEKLETİN!

Dışarıdan getirilen eşyaların ise evin içine konulmadan balkon, teras ya da pencere önü gibi yerlerde bekletilmesi gerektiğini söyledi. Erbaş açıklamalarına “Alışverişte sağlıklı beslenmeye ve bağışıklık sistemine yardımcı olan yumurta, et, süt gibi proteinli gıdalar, kırmızı, mor, yeşil, sarı ve beyaz gibi doğal renkleri birbirinden farklı vitamin ve minerallerce zengin meyve, sebzeler tercih edilmeli. Bunlara ilave olarak yoğurt, kefir, boza ve turşu gibi probiyotik özellikli gıdalara, kekik ve zerdeçal gibi antioksidan özellikli baharatlara, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi çinko mineralince zengin tuzsuz kabuklu yemişlere de bağışıklık sistemini desteklemeleri nedeniyle öncelik verilmeli. Açık şekilde veya poşetlenmiş olarak alınan ekmeklerin, sıcaklığı 90 derece kadar olan fırında 10 dakika kadar tutulması gerekir” sözleriyle devam etti. 

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos