728 x 90

WordPress Nedir?

WordPress Nedir?

WordPress, ilk olarak 2003 yılında hayatımıza girmiş olan bir içerik yönetim sistemidir. Bu sistemin ilk zamanlardaki kullanım amacı küçük bloglar açmak olsa da sistem zaman içinde geliştirilmiş ve bugünkü haline gelmiştir. Kısaca WordPress ne işe yarar sorusuna cevap vermek istersek bu sistemi şöyle tanımlayabiliriz: Nasıl ki telefonların çalışabilmesi için çeşitli işletme sistemlerine ihtiyaç duyuluyorsa internet

WordPress, ilk olarak 2003 yılında hayatımıza girmiş olan bir içerik yönetim sistemidir. Bu sistemin ilk zamanlardaki kullanım amacı küçük bloglar açmak olsa da sistem zaman içinde geliştirilmiş ve bugünkü haline gelmiştir. Kısaca WordPress ne işe yarar sorusuna cevap vermek istersek bu sistemi şöyle tanımlayabiliriz:

Nasıl ki telefonların çalışabilmesi için çeşitli işletme sistemlerine ihtiyaç duyuluyorsa internet sitesi açmak için de içerik yönetim sistemi adı verilen sistemlere ihtiyaç duyuluyor. WordPress, uzun yıllardır kullanılan ve kullanımı çok basit ve güçlü olan bir sistemdir. Bu sistemin her ne kadar basit olduğu söylense de pek çok ünlü web sitesi bu sistem üzerinden web sitelerini düzenlemektedir.

WordPress Kullanan Web Siteleri

WordPress basit ve güçlü kullanım olanağı sayesinde ilk çıktığı dönemler küçük bloglar açmak için kullanılsa da zamanla gelişmiş ve büyük web sitelerinin kullandığı bir sistem haline gelmiştir. WordPress kullanan web siteleri aşağıda kısaca sıralanmıştır:

  • Microsoft Studios
  • BBC America
  • Sony Music
  • Toyota
  • The New York Times
  • Vogue
  • Playstation Blog

Neden WordPress?

Normalde internet sitesi tasarlamak için kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum da pek çok kişinin web sitesi tasarlaması üzerinde kısıtlayıcı bir etki yapmaktadır. WordPress ise böyle bir şart bulundurmamaktadır. Herhangi bir yazılım bilgisi olmayan bireyler de WordPress kullanarak diledikleri web sitesini kolaylıkla tasarlayabilir. WordPress ile nasıl web sitesi tasarlanır?

WordPress kullanarak internet sitesi kurmak için gerekli olan iki şey vardır. Bunlardan biri WordPress hosting ve diğeri de alan adıdır. Alan adı, internet kullanıcılarının sitenize giriş yapabilmek için arattığı isimdir yani domain web sitenizin adıdır. Peki WordPress hosting nedir? WordPress hosting, barındırma hizmeti anlamına gelen web sitenizin tüm sayfalarının internet ortamında yayınlanmasını sağlayan sisteme verilen addır.

İnternet sitesi hazırlamak isteyen her kişinin domain ve hostinge sahip olması gerekmektedir. WordPress’i diğer içerik yönetim sistemlerinden ayıran ve kullanıcıları buraya yönlendiren en önemli nedenlerden biri de sistemin ücretsiz olmasıdır. İnternet sitesi kurmak isteyen her bireyin hosting ve domain edinmesi gerekmektedir. Eğer bunlara sahipseniz WordPress’i kullanmak için ekstra herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmamaktadır ve WordPress üzerinden çeşitli temalar ve düzenleme seçenekleri ile internet sitenizi kurup geliştirebilirsiniz.

WordPress İle Blog Açma Adımları

WordPress kullanarak web sitesi açmak için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmadığından yukarıda bahsetmiştik. Bu yazıda WordPress ile nasıl blog açılır sorunuza cevap vereceğiz. Web sitesi açmak için hosting planı satın almak gerekmektedir. Bu sadece WordPress için değil diğer tüm sistemler üzerinden de web sitesi açarken gerekli olan bir kriterdir.

Sitenizin amacına uygun olan hosting paketini seçerken zorluk yaşıyorsanız  linkimolsun.com üzerinden destek alarak planınıza uygun paketi hızlı bir şekilde seçebilirsiniz. Hosting planı satın alırken sizlere domain kutucuğu sunulmaktadır. Bu kutucuğa seçmiş olduğunuz adı girerek satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. linkimolsun.com sitesi üzerinden hosting planı satın alan müşteriler, çeşitli ödeme seçenekleri sayesinde güvenli bir şekilde ihtiyaçları olan hosting planına sahip olabilirler.

Satın alma işleminin ardından WordPress kurulumu yaparak web sitenizi düzenlemeye başlayabilirsiniz. WordPress içeriğinde yer alan binlerce tema ve düzenleme seçenekleri sayesinde gelişmiş web sitelerini kurmak çok hızlı ve kolay bir hale gelmiştir. linkimolsun.com üzerinden konu ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarına ulaşabilir, web sitenizi geliştirerek alışveriş sitesi haline getirmek için de hangi yollara başvurmanız gerektiğini detaylı bir şekilde kolaylıkla görebilirsiniz.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos