728 x 90

Günümüzde pek çok insan bir mağaza açmak yerine online ticaret sitesi açmakta ve bu yöntem ile para kazanmaktadır. Ancak son dönemlerde hizmet veren milyonlarca e-ticaret sitesi arasından ön plana çıkmak ve satışların başarılı olmasını sağlamak sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Bu noktada yeni açılan e-ticaret siteleri için iyi bir tanıtım yapmak oldukça önemlidir.

Yeni bir e-ticaret sitesi açan ya da var olan e-ticaret sitesinin başarılı olabilmesi için tanıtım çalışmaları yapmak isteyen kişiler reklam, işbirlikleri, ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti, gibi hususlara çok dikkat etmelidir.

E-Ticaret Sitesi Tanıtımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sitenizin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken pek çok unsurun var olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda yalnızca ürün kalitesinin iyi olması yeterli olmayacaktır. Zira insanlar sizin e-ticaret sitenizi keşfedemez ise ürünlerinizin kaliteli olup olmadığı önemli olmayacaktır. E-ticaret sitesi tanıtımı yapabilmek ve istediğiniz müşteri kitlesine ulaşabilmek için dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekildedir:

  • Sitenizin bilinirlik seviyesini arttırmak için SEO çalışmaları yapmanız oldukça önemlidir. Bu sayede e-ticaret siteniz ilgili aramalarda ön plana çıkacaktır.
  • Web sitenizin ara yüzü kullanıcı dostu olmalıdır.
  • Satışını yapmakta olduğunuz ürün ya da hizmetlerin kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Zira kaliteli hizmet, web sitenizin daimi müşteriler kazanmasına yardımcı olacaktır.
  • Google Adsense reklamlarını kullanarak ücretli reklamlar oluşturabilir ve internet kullanıcılarının sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.
  • İnternet üzerinde ünlü olan kişiler ile işbirlikleri yaparak e-ticaret sitesinin ve ürünlerin tanıtımı yaptırılabilmektedir.

Yukarıdaki listede belirtilen hususlara dikkat edildiği takdirde iyi bir şekilde e-ticaret tanıtımı yapılabilmektedir. Günümüzde aktif olarak hizmet veren çoğu başarılı e-ticaret sitesi, bu hususlara dikkat etmekte ve çevrimiçi mağazalarını bu şekilde yönetmektedir.

Yeni E-Ticaret Siteleri İçin Nasıl Tanıtım Yapılır?

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?

E-ticaret dünyasında başarılı olmak ve rakip e-ticaret siteleri arasından sıyrılarak öne çıkmak isteyen kişiler, e-ticaret sitesi nasıl olmalı sorusuna yanıt aramaktadır. İyi bir e-ticaret sitesi, temel olarak müşteri memnuniyetini ilke edinerek hizmet vermelidir. Bu nedenle e-ticaret sitesi sahipleri, sitelerinin daha kaliteli bir şekilde hizmet verebilmesi açısından hem web sitesinin tasarımının hem de web sitesi üzerinden verilen hizmetlerin iyi olması gerekmektedir. Bu bağlamda e-ticaret sitelerinin SEO uzmanları ile çalışması ve buna ek olarak reklam çalışmaları yapması oldukça önemlidir. Sitenin başarısının daimi olmasını sağlayabilmek için ise mutlaka müşteri memnuniyetine önem verilmelidir. Müşteri memnuniyeti için;

  • Kaliteli ürünler,
  • Hızlı kargo,
  • Geniş ödeme yöntemleri,
  • Destek hattı veya müşteri hizmetleri desteği özelliklerinizin e-ticaret sitenizde var olması tavsiye edilmektedir.

Yeni Açılan E-Ticaret Siteleri için Tavsiyeler

E-ticaret sitesi nasıl kurulur, e-ticaret sitesi nasıl yönetilir ve bu gibi sorulara yanıt arayan bireyler, e-ticaret sitelerinin başarılı olabilmesi için sosyal medya kullanımına özen göstermelidir. Günümüzde internet kullanımının büyük ölçüde artmış olması, Instagram başta olmak üzere sosyal medya platformlarının da yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bu bağlamda internet alışverişleri için müşteri çekmek isteyen e-ticaret siteleri mutlaka Instagram, Facebook, Pinterest, TikTok gibi mecralarda aktif olmalıdır. Bu platformlarda aktif olan e-ticaret siteleri, müşterilerine büyük bir güven vermekte ve web sitelerinin adını duyurabilmektedir.

Kampanya ve indirim haberleri, müşteri memnuniyetinin paylaşılması, e-ticaret sitenizden alışveriş yapmak isteyen kişilerin ürün görsellerine erişebilmesi, potansiyel müşterilerin aklına takılan soruların yanıtlanması ve bu gibi sebepler için sosyal medya kullanmak oldukça elzemdir. Buna ek olarak sosyal medya kullanmayan kişiler için Adsense reklamları tercih edilebilir.