728 x 90

Yetersiz uykunun ziyanları nelerdir? Bir gün boyunca uyumazsak ne olur?

Yetersiz uykunun ziyanları nelerdir? Bir gün boyunca uyumazsak ne olur?

İnsan sağlığını en çok etkileyen durumlardan biri de uykudur. Bu yüzden az ya da fazla uyku vücudun biyolojik fonksiyonunu olumsuz etkiler …

İnsan sağlığını en çok etkileyen durumlardan biri de uykudur. Bu yüzden az ya da fazla uyku vücudun biyolojik fonksiyonunu olumsuz etkiler. Dünya Sağlık Örgüyü yeteriz uykunun insan vücudunda birçok biyolojik deformasyona neden olacağını açıkladı. Bu yüzden uzmanlar uyku konusunda ciddi uyarılarda bulunur. Özellikle uzmanlar metropol yaşantının içerisinde hem sağlığı hem ruhsal durumu olumsuz etkileneceğini vurgular. Peki yetersiz uykunun zararları nelerdir? Bir gün boyunca uyumazsak ne olur? Soruların yanıtı haberin detayında…

Günümüzde özellikle metropol yaşamından neden olduğu rahatsızlıkların başında gelen uykusuzluk çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verir. Özellikle beyin fonksiyonlarını alt üst eden kalitesiz veya yetersiz uyku konsantre eksikliği yorgunluk, stres gibi rahatsızlıklara zemin hazırlar. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı bir araştırmada sağlıklı bir insanın gece kesintisiz 7-8 saat yatması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Daha fazla uyuyanların ise uyku düzenini bozduğunu açıklamışlardır. Buna ek olarak da ABD bilim insanlarının yaptığı araştırma olmuştur. Bilim insanları yetersiz uykunun kalp hastalığından obeziteye kadar ciddi sorunların yaşanmasını sağladığını vurgulamışlardır. Aynı zamanda uzmanlar her insanın biyolojik saati olduğunu bunu bulan kişilerin ise hastalıklar karşısında daha dirayetli olduğunu savunmuşlardır.

UYKUSUZLUK NEDİR?

Uykusuzluk, uykuya dalmada sıkıntı çekme ve uzun süre vücudun sağlıklı dinlenememesi ile yaşanır. Uzun sürdüğünde ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Yetişkinlerin yüzde 20’si metropol yaşamın getirdiği sıkıntılarla beraber bu rahatsızlığı yaşar. Halsizlik, düşük yaşam kalitesi, melotanin seviyesinde düşüklük gibi durumlar uykusuzluğa zemin hazırlar. Akut ve kronik uykusuzluk diye iki çeşidi vardır. Çeşitler kişinin konsantresini ve ruhsal durumunu olumsuz etkiler. Başlarda çok ciddi bir hastalık olarak görülmese de zamanında tedavi edilmediğinde bazı hastalıklara zemin hazırlar. 

YETERSİZ UYKUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Beynin gün boyu yaşadığı stresi, yoğunluğu atması ve hücrelerini yenilmesi için ortalama 7 saat düzenlemesi lazım. Bunun da en ideal olduğu zaman uykudur. Uyku esnasında dinlenen beyindeki damarlar genişler kan akışı sağlanır. Beyindeki hücreler yenilenir. Ancak yeteri sürede uyumayan beyin aniden uyanınca kan akışı sağlayan damarlar tıkanabilir ve inme felç gibi riskli hastalıklar yaşanabilir.

Az uyku hormonları bozduğundan gün içerisinde vücuda alınan karbonhidratlı yiyecekler enerji yerine yağa dönüşür. Bu yağlanma da zamanla kilo artışına hatta obeziteye bile zemin hazırlar. Ayrıca yetersiz uyku iştah oranını artırır.

Yapılan bir başka araştırmada yetersiz uyku bağışıklık sisteminin kendisini yenileyememesinden dolayı serbest radikal hücrelerin sayısı artar. Bunlarda zamanla kanserli hücrelerin oluşumuna neden olur. Sindirimin yeterince yenilenmemesinden dolayı özellikle kişilerde bağırsak kanseri ortaya çıkar.

Yetersiz uyku nedeni ile toparlanamayan vücutta çıkan bir diğer hastalıklar ise kalp hastalıklarıdır. Özellikle yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı az uyku sonrası yaşanır.

Bazı uzmanlar kışları ve mevsim geçişlerinde sıklıkla üst solunum yolu hastalıklarına yakalanan kişilerin bu durumu yaşama nedenini az uykuya bağlıyor.

Toparlanamayan vücuttaki kan yenilenmediğinden diyabete neden olan insülin seviyesi yükselir. Bu da kişide gizli şekerin başlamasına neden olur. Aynı zamanda dinlenmeyen beyinde unutkanlık ve ani bunalıklaşan hafıza olayları yaşanır.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos